Štěnice postelní
Cimexlectularius

Biologie

Proměna nedokonalá = vývojová stádia: vajíčko - nymfa (5x se svléká) – dospělec. Rychlost vývoje závisí na teplotě okolí.  Při teplotě kolem 20°C od vajíčka po dospělce 2 měsíce. Při teplotě 25°C měsíc. Chladněji = pomaleji. Vajíčko 5 (30°C) – 22 (15°C) dní. Pod 15°C se vývoj vajíček (dočasně) zastavuje.  Vajíčka přilepuje – nedají se vyprášit.

Všechna pohyblivá stádia se živí jen krví. Saje v noci 5-10 min, 1-2x týdně (dle teploty).  Vydrží hladovět až 35 týdnů (při 22°C).

Příprava před zásahem

Byt všude OPRAVDU DŮKLADNĚ vyluxovat, uklidit, utřít prach. Pytlík z vysavače zabalit do igelitového sáčku a vyhodit. Lux (hadici) poté důkladně vyčistit teplou/nejlépe vařící vodou. Vyklidit postele, pokud tam jsou nějaké úložné prostory a vše nacpat do igelitových pytlů a dobře uzavřít. Nepřemisťovat z postiženého pokoje!

Sundat prostěradla a povlečení a po zásahu vyprat. Prát na 60°C!!! Co nelze vyprat hned, dát do pytlů – zavázat. Z pytlů rovnou do pračky. Použité pytle vyhodit. Jsou-li v bytě mazlíčci, zajistit, aby tam v době zásahu a min. 5 hod. po něm nebyli. U akvárií před postřikem vypnout vzduchotechniku a zakrýt je.

Způsob likvidace

Foto © Stanislav Krejčík www.meloidae.com
Štěnice postelní

Máte dotaz k tomuto škůdci?

Sledujte nás na...

Napište nám a my se vám ozveme zpět

* Musí být vyplněno
Odesílám zprávu
    Zavřít