Štěnice a její kousnutí

"Jak poznám kousnutí od štěnice?"

Na první pohled se kousnutí štěnice podobá bodnutí od komára. Někdy může způsobit alergickou reakci – po štípnutí kůže zčervená a mírně nateče. Většině lidí taková skvrna během chvilky zmizí, citliví jedinci ji mohou mít celé měsíce. To samé platí pro její velikost, která má v průměru několik milimetrů až centimetrů.

Kousnutí od štěnice na pokožce provázená silnější alergickou reakcí

Štípance od štěnic mohou být různé. U některých lidí k alergické reakci nedochází, u jiných může být i velmi výrazná (viz foto).

Pokud však na kousnutí štěnic nejste alergičtí, nemusí se štípance vůbec projevit. Můžete tak mít doma štěnice a všimnete si jich až po masivním rozmnožení.

  • Kousnutí od štěnice vypadá jako červené kolečko s tmavší tečkou uprostřed
  • Štípnutí může být jen jedno, častější jsou ale kousnutí v řadě nebo skupině
  • Kousnutí štěnice se nejčastěji nachází na pažích, zádech nebo krku
  • U některých lidí se objeví zarudlé a svědící otoky

Jinými slovy: pokud se opakovaně probouzíte se štípanci, které jste před usnutím neměli, zkontrolujte výskyt štěnic podle následujícího postupu.

Víte, že:

  • kousnutím od štěnice se nepřenáší žádné nemoci? Jejich štípnutí však může vyvolat nepříjemnou alergickou reakci.

„Opravdu mám doma štěnice?“

Ani odborníci a dermatologové spolehlivě nepoznají, zda je kousnutí od štěnice či jiného hmyzu. Jasným důkazem je proto až objevení dospělé štěnice (viz obrázek). Přítomnost těchto škůdců někdy prozradí také jejich trus – hnědočervené skvrnky, které po kontaktu s vodou zčervenají. Štěnice nejčastěji zanechávají výkaly na povlečení nebo poblíž svého úkrytu.

Obrázek štěnice Dospělé štěnice jsou asi 5 mm velké, mají rezaté zbarvení a ploché tělo. Nelétají ani neskáčou.

Jak najít štěnice? Důkladně prohledejte místa, kde se obvykle ukrývají – postele, matrace, noční stolky, podlahové lišty, obrazy, různé štěrbiny a tmavá místa. Hnízda štěnic mohou být prakticky kdekoli v místnosti. Můžete také počkat do noci, nečekaně rozsvítit a sledovat bílé povrchy, zda neuvidíte štěnice prchající do úkrytu.

TIP: Podívejte se na fotografie z domů a bytů napadených štěnicemi, které najdete na Facebook stránce Adery.

"Jsou to štěnice. Co mám dělat?"

  • Nepoužívejte žádné repelenty ani insekticidy
  • Z napadených místností nic neodnášejte
  • Kontaktujte odborníky na dezinsekce

Štěnic a jejich kousnutí se zbavíte přibližně za čtyři až šest týdnů. Pokud si opravdu chcete ušetřit spoustu starostí, přeskočte všechny pokusy o likvidaci štěnic vlastními silami. V Adeře totiž známe hned několik přípravků, které tyto škůdce zaručeně vyhubí. Pokud chcete, můžete nám napsat na e-mail adera@adera.cz a dozvíte se víc.

Mohlo by vás zajímat