hubení škůdců

7 nejhorších škůdců v bytových domech

Když je neodhalíte včas, mohou obyvatelům v domě způsobit překvapivě velké škody. Sedmero škůdců z následujícího článku je totiž takovou malou noční můrou bytových domů. Proto vám je dnes představíme, a navíc se dozvíte, jak si usnadnit jejich identifikaci.

Tento článek byl publikován v magazínu Bulletin Sdružení českých, moravských a slezských SVJ

Štěnice

Fotka štěnice

Jsou postrachem ubytovacích zařízení i domácností, protože likvidace štěnic není ani zdaleka jednoduchá. Bývají odolné proti běžně prodávaným přípravkům, dokážou hladovět až 35 týdnů, a navíc tyto malé škůdce snadno přehlédnete.

Štěnice se živí výhradně lidskou krví. Na druhou stranu není prokázáno, že by přenášely jakákoli onemocnění. Jejich kompletní vyhubení může být velmi drahé – zejména pokud odborníka zavoláte, až když dojde k masivnímu rozšíření štěnic.

Klíčem k úspěšné likvidaci těchto škůdců je zásah provedený odborně způsobilou osobou či firmou – mají totiž přístup k pokročilejším technologiím i přípravkům.

Navíc je důležité odhalit přítomnost štěnic co nejdříve. Díky tomu výrazně zvýšíte šanci, že se jich zbavíte bez zbytečně vysokých nákladů.

Švábi a rusové

Fotka švába

Na jejich přítomnost vás upozorní výkaly, zbytky svleček, prázdné ootéky, poškozené obaly nebo třeba typický zápach. Pokud se rozšíří v jednom z bytů a jeho obyvatelé přítomnost škůdců ignorují, časem zamoří celý dům.

Švábi i rusové mohou přenášet onemocnění (salmonelózu), bakterie (stafylokoky, streptokoky) a roztoče. Jejich přítomnost, výkaly nebo zbytky těl mohou vyvolávat alergii až astma.

Pokud dojde k rozšíření švábů nebo rusů v některém z bytů v domě, je nutné ošetřit také okolní byty a prostory. Bez kompletní dezinsekce se totiž škůdci po nějaké době vrátí. Nesprávně zvolený postup se tak ve výsledku může protáhnout a velmi prodražit.

Mravenci faraoni

Fotka mravence farao

Drobní mravenci faraoni se nejčastěji vyskytují právě v bytových domech. Protože mohou na svých končetinách přenášet různé patogeny, začněte s likvidací co nejdříve. Jejich hnízda bývají velmi dobře ukrytá a běžné postřiky faraony pouze zaženou, ale nevyhubí.

Na první pohled připomínají obyčejné mravence. Nevzdávají se ale tak snadno. Pokud zjistíte, že máte doma opravdu mravence faraony, vyplatí se nasadit speciální přípravky, které zabírají i na velké kolonie mravenců.

Holubi

Fotka holuba skalního

Přítomnost holubů v okolí bytových domů je více než nežádoucí. Přenášejí totiž infekce i parazity. Kapitola sama o sobě je znečišťování budov jejich trusem, peřím a hnízdy.

Nejjednodušší je zabránit holubům v přístupu na balkony, lodžie, světlíky, římsy a další podobná místa, a to pomocí ochranných sítí a hrotů. Se zabezpečením těchto prostor ale práce nekončí. Po vyklizení nepořádku se totiž provádí také důkladná dezinfekce.

Zejména při masivním rozšíření holubů a odkládání řešení problému se tak celá akce může překvapivě prodražit.

Myši a potkani

Fotka myši domácí

Každý rok probíhají ve městech pravidelné deratizace s jasným cílem – zabránit přemnožení potkanů. Tito hlodavci totiž způsobují značné škody a ohrožují lidské zdraví. Pokud přehryzají elektrické kabely, mohou způsobit i požár.

Nejdůležitější je proto odhalit přítomnost škůdců na samém začátku. Ideálně když se v domě nebo jeho okolí pohybuje pouze několik málo jedinců. Na přítomnost hlodavců vás nejčastěji upozorní jejich trus, stopy (chodníčky v prachu), ohryzy nebo typický zápach.

Zároveň je nutné správně určit, zda se u vás zabydleli myši nebo potkani. Na rozdíl od myší jsou totiž potkani mnohem chytřejší a odolnější. Na jejich vyhubení tak potřebujete mít zkušenosti s likvidací hlodavců a nástrahy s vyšším obsahem účinné látky.

Jak být o krok napřed

Fotka bytových domů

Výše popsané škůdce poznáte celkem snadno. Když vám ale cestu zkříží zavíječi, koutule, pisivky nebo třeba kožojedi, bude vás čekat tak trochu hlavolam. Rozeznat od sebe některé druhy totiž vůbec nemusí být jednoduché.

Identifikaci škůdce v okamžiku jeho objevení si tak můžete usnadnit pomocí mobilní aplikace ADERA. Součástí této aplikace je totiž atlas škůdců, jejich stručný popis i detailní fotografie.

Zároveň můžete snadno poslat fotografii škůdce k nezávaznému posouzení odborníkovi, který se na určování hmyzu i hlodavců specializuje.

Správné určení škůdce je totiž pro jeho úspěšné vyhubení klíčové. Právě díky tomu může odborník zvolit ten správný postup a přípravky. Následná likvidace je cílená, maximálně účinná a zároveň šetrná k životnímu prostředí.

Aplikace je dostupná zdarma pro mobilní telefony Apple i Android. Pravidelně v ní najdete také zajímavé akční nabídky, které zejména v případě bytových domů mohou všem obyvatelům ušetřit nemalé peníze.

Tento článek byl publikován v magazínu Bulletin Sdružení českých, moravských a slezských SVJ

Související články

Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt