DDD a úklidové firmy – spolupráce, která se vyplatí

Úklidové firmy stále častěji hledají cesty, jak uspět v silně konkurenčním prostředí. Jednou z oblíbených možností je rozšířit portfolio služeb – třeba o ochranné deratizace, dezinsekce a dezinfekce. Svěřit tyto práce nekvalifikovaným osobám však přináší značná rizika. Podle zjištění společnosti Adera (www.adera.cz) se totiž právě v této oblasti vyplatí preferovat odbornou způsobilost.

Tento článek byl publikován v magazínu ÚKLID+ČIŠTĚNÍ č 2/2014.

DDD v rukou úklidové firmy

Častým nešvarem je svěřit deratizace, dezinsekce a dezinfekce zaměstnancům ostrahy či úklidu. Odborné práce tak provádí osoba se základní kvalifikací dle zákona 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, § 53, odst. 1, kterou z kanceláře ‚dozoruje‘ pracovník s potřebnou kvalifikací dle stejného § odst. 2 a 3,“ popisuje nejčastější chybu Marek Špacír ze společnosti Adera.

Takový postup je ale v potravinářství, zdravotnictví a zemědělství nesprávný – dozorující osoba musí být na místě, nebo činnost sama vykonávat. Kvalifikace dle § 53, odst. 1 stačí pouze pro DDD prováděné v bytech, domech nebo třeba továrnách. V uvedených případech se však nezřídka stává, že práce zajišťuje personál, kterému chybí i tato základní kvalifikace.

Neodborné provádění DDD služeb může krátkodobě fungovat, dokud se neobjeví první problémy (např. kontaminace vyráběných produktů, ohrožení zdraví lidí či životního prostředí). Při následném vyšetřování totiž vyjde najevo, že práci vykonávala nekvalifikovaná osoba. Pojišťovny v takových případech odmítají plnění a odběratelé mohou požadovat odškodnění od úklidové firmy.

Při školeních správné praxe v DDD, které naše firma Adera zajišťuje, odhalujeme stále mnoho nedostatků. Nejčastěji se jedná o provádění DDD prací nekvalifikovaným personálem. Tyto nedostatky následně pomáháme odstranit, abychom předešli škodám na všech stranách,“ uvádí Marek Špacír.

Podobný problém nastává i při likvidaci plevelů. Některé firmy totiž ošetřují plochy proti plevelům, aniž by věděly, že je pro tuto činnost povinná odborná způsobilost dle zákona 326/2004 Sb.

Jak správně a bezpečně na DDD?

Efektivní řešení nabízí outsourcing DDD služeb na odborného dodavatele. Hlavním argumentem pro kvalifikovanou firmu je vysoká odborná způsobilost, která je zárukou kvalitně odvedené práce a vysoké účinnosti DDD. Díky tomu se vyhnete problémům s kontrolními orgány, které této oblasti věnují stále větší pozornost. DDD firmy mají navíc úzkou specializaci, a tak minimalizují riziko poškození zdraví, majetku, životního prostředí a neúspěšných zásahů. Přehled o aktuálních trendech a nejnovějších postupech je samozřejmostí.

Další výhody outsourcingu závisí na vybraném dodavateli. „Všichni naši technici mají kvalifikaci a odbornou způsobilost dle zákona 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví § 53 odst. 1, 2 a 3,“ dodává Marek Špacír. „Navíc pro úklidové firmy nabízíme i další výhody. Třeba možnost pracovat v ‚barvách‘ spřátelené firmy nebo jako dodavatelská společnost,“ uzavírá téma.

Spolupráce DDD a úklidových firem má mnoho podob

Úklidové a DDD firmy mohou těžit i z jiných způsobů spolupráce. Na tento příspěvek proto v příštím čísle navážeme seznámením s prodejem profesionálních přípravků pro deratizace, dezinsekce a dezinfekce. Celou sérii uzavře článek o poradenství a školení, které pro úklidové firmy připravuje společnost Adera (www.adera.cz/sluzby/skoleni/) a některé další.

Tento článek byl publikován v magazínu ÚKLID+ČIŠTĚNÍ č 2/2014.

Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt