Argas reflexusKlíšťák holubí

Vyklízení po holubech nekončí odstraněním jejich trusu a hnízd. V přítomnosti těchto ptáků se totiž často vyskytují klíšťáci holubí, kteří mohou parazitovat i na lidech. Zaměřujeme se proto na jejich profesionální hubení – se zárukou a možností expresního zásahu do 24 hod.

Úspěšná likvidace se zárukou

Hubení klíšťáků holubích nejčastěji provádíme po vyklízení půdních prostor od holubího trusu a hnízd. Na tyto škůdce ale můžete narazit i na dalších místech, kde se ve větší míře vyskytují holubi – třeba na balkonech a terasách.

S hubením klíšťáků máme bohaté zkušenosti v rámci kompletní ochrany proti holubům. Využíváme při tom špičkové přípravky s rychlým a dlouhodobým účinkem.

Součástí našich služeb je také záruka úspěšného vyhubení – pokud se klíšťáků nezbavíte v domluveném termínu, za další zásahy nic neplatíte.*

TIP: Proběhlo u vás vyklízení po holubech bez následné dezinsekce a dezinfekce? Kontaktujte nás a poradíme vám, zda je nutné provést také preventivní zásah proti klíšťákovi holubímu.

* K uplatnění záruky je nutné dodržet veškerá doporučení našeho technika

Jak klíšťák holubí vypadá?

Larvy mají tři páry končetin a velikost cca 1–2 mm. Nymfy bývají o něco málo větší (obvykle mají 2–3 mm). Obě tato vývojová stádia jsou podobná dospělcům.

Dospělec má čtyři páry končetin a velikost 5–12 mm. Samice bývá větší. Tělo je oválného tvaru, kožovité, světle hnědé až našedlé a bez štítku – to je zároveň základní rozpoznávací znak oproti klíšťatům.

Po nasátí bývá tělo dospělce tmavě červené s kruhovými prohloubeninami. Ústní ústrojí (chobotek se zpětnými háčky umožňující sání na hostiteli) není seshora vidět.

Životní cyklus

 • Samička naklade cca 50 kusů vajíček do hnízd hostitelů
 • Po týdnu se z vajíček vylíhnou larvy, které mají šest končetin
 • Larvy se po nasátí na hostiteli mění v nymfy s osmi končetinami
 • Nymfy se svlékají průměrně 4×, než dospějí do stádia dospělce
 • Před každým svlékáním je nutné nasátí na hostiteli
 • Celý cyklus bývá velmi dlouhý a může trvat tři roky

Klíšťák holubí se může dožít až 11 let. Dokáže snášet i nízké teploty (15 °C v cyklu není problém) a hladovět až čtyři roky.

Kde je najdeme?

Tento druh klíšťáka žije v hnízdech holubů, úzkých prostorách a prasklinách. Na holubech se roztoč nepřisává trvale, žije pouze v jejich blízkosti. Přes den zůstává v úkrytu (stejně jako štěnice si vybírá tmavá místa), v noci se vydává za potravou. Saje pouze v noci a na spících ptácích.

Čím se živí?

Všechna vývojová stádia sají krev – i samci dospělců na rozdíl od klíšťat, u kterých v dospělosti sají pouze samice.

U dospělců je sání velmi rychlé a trvá pouze 10–15 minut (u klíšťat až několik dní). Larvy a nymfy sají několik hodin.

Dospělci sají opakovaně, vývojová stádia většinou pouze jednou.

Jakým způsobem škodí

Klíšťák holubí saje krev svého hostitele, kterým je primárně holub, a způsobuje jejich anemické stavy až smrt. Zároveň není hostitelsky specifický a může tak sát i na lidech. Po nasátí na člověku však u nymfy nemůže nastat svlékání. Proto se na člověka přisají pouze v případě, kdy v jejich okolí není dostatek ptáků.

Jak škodí lidem?

Klíšťák holubí není původcem ani přenašečem onemocnění na člověka. Reakce na kousnutí jsou mírné, podobné komářím kousancům. Následně se vytvoří modřina, která přetrvává několik týdnů.

U některých lidí však může nastat alergická reakce ze slin klíšťáka, která způsobuje závratě, bolesti hlavy, zrychlené dýchání, zimnici až anafylaktický šok (ve výjimečných případech).

Základní pravidla preventivní ochrany

 • Zajistěte kompletní ochranu domu proti holubům:
  • Zabezpečte půdní prostory tak, aby se do nich holubi nedostali
  • Na balkony a lodžie nechte nainstalovat ochranné sítě
  • Zvažte montáž hrotových zábran na římsy střech
 • Po vyklízení půdy po holubech instalujete na okna lepicí pásky

Jak poznat jejich přítomnost?

Mezi nejčastější znaky zamoření patří pokousání obyvatel domácnosti, které se začne objevovat po vyklizení půdy (nebo jiných prostor) od holubů, jejich hnízd a trusu. Při nedostatku holubů totiž začnou klíšťáci hledat náhradní zdroje potravy.

Už samotná přítomnost holubů v podkroví nebo na půdách ale často znamená, že se ve vašem okolí budou pravděpodobně vyskytovat i klíšťáci.

Vždy kompletní řešení

V rámci každého vyklízení po holubech provádíme také likvidaci klíšťáků holubích

Jsme profesionálové

Na efektivní ochranu proti holubům a jejich parazitům se zaměřujeme od roku 2000

Prevence je základ

Pomůžeme vám zabezpečit dům proti dalšímu pronikání holubů a tedy i klíšťáků

Ceník

Služba
Objekt
Výskyt
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Předpokládaný počet zásahů
Dezinsekce klíšťáků
Byt
Běžný
1 910 Kč
2 311 Kč
2
Vysoký
2 910 Kč
3 521 Kč
2+
Služba
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Cena za výjezd technika po Praze a v okresech Brno, Písek, Tábor, Olomouc, Prostějov, Vyškov, Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, Vsetín, Nový Jičín, Opava a Bruntál
690 Kč
835 Kč
Marný výjezd (bez zásahu)
990 Kč
1 198 Kč
Výškový příplatek (nad 4 m výšky)
1 650 Kč
1 997 Kč
Pohotovostní příplatek (o víkendech, státních svátcích a v nočních hodinách)
330 Kč
399 Kč
Výjezd mimo Prahu a okresy Brno, Písek, Tábor, Olomouc, Prostějov, Vyškov, Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, Vsetín, Nový Jičín, Opava a Bruntál (platí se za cestu tam i zpět)
8 Kč/km
10 Kč/km

Veškeré uvedené ceny jsou pouze orientační. Konečnou cenu vám vždy sdělí technik ještě před zahájením zásahu. Ke každému zásahu je nutné připočítat cenu za výjezd. Záruku poskytujeme pouze při dodržení pokynů technika a počtu doporučených zásahů. Ceny obsahují materiál i práci.

Služba

Hubení klíšťáků do 2–3 dnů

Profesionální dezinsekce se zárukou pro firmy i domácnosti. První návštěva technika obvykle proběhne do 2–3 dnů od objednání.

Cena dle ceníku
Nezávazně poptat
Služba

Hubení klíšťáků do 24 hod.

Expresní varianta pro zákazníky, kteří se chtějí škůdců zbavit co nejdříve. První návštěva technika proběhne do 24 hod. od objednání.

Cena dle ceníku + 968 Kč s DPH
Nezávazně poptat
Hubení klíšťáků
Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt