Komáři rodu Culex

Zbavte se bzučení a bodání komárů. Pomůžeme vám spolehlivě zastavit řádění tohoto nepříjemného škůdce. Zajišťujeme profesionální hubení komárů rodu Culex s důrazem na vysokou účinnost našich zásahů.

Jak se zbavit komárů

Proti komárům nejčastěji zasahujeme po povodních, kdy dochází k masivnímu přemnožení těchto škůdců. Nabízíme odborné likvidace komárů rodů Culex, Anopheles i Aedes, při kterých využíváme naše zkušenosti s hubením hmyzu od roku 2000.

Ošetřujeme i rozsáhlé prostory jako jsou sady, zahrady, stáje, pastvy, obecní pozemky, veřejná prostranství nebo třeba louky. Využíváme osvědčené přípravky, které komárům nedají šanci – navíc účinkují proti všem vývojovým stádiím tohoto hmyzu.

V rámci zásahu proti komárům vám také poradíme, jak omezit jejich další šíření. Pomáháme vám tak šetřit náklady na dlouhodobou ochranu před škůdci.

Jak vypadají?

  • Dospělci: velikost 5–10 mm, hnědé zbarvení. Křídla jsou světlá bez skvrn, zadeček má tupé zakončení. Hlavním znakem pro rozpoznání je, že tento druh komárů je při sání v horizontální poloze (rovně k podkladu nebo může zadeček směřovat mírně dolů).
  • Larvy: velikost 5–10 mm, různé ochlupení, štíhlé tělo. Žijí pouze ve vodě, pod hladinou se drží v šikmé poloze. Na konci zadečku mají dýchací orgán (sifo), který drží nad hladinou.
  • Kukly: menší a mohutnější než larvy. Mají tmavě hnědé až černé zbarvení. Přední část kukly s dýchacím orgánem bývá kulatá, zadní část kukly úzká. Jsou pohyblivé a drží se u hladiny.

Zřejmě nejznámějším druhem komárů z rodu Culex na našem území je komár písklavý (Culex pipiens). V ČR žije také jeho poddruh komár obtížný (Culex pipiens molestus).

Životní cyklus

Komáři Culex prochází proměnou dokonalou se stádiem kukly. Samička klade vajíčka na téměř jakoukoli vodní hladinu (kaluže, bazény, příkopy, kbelíky, pneumatiky, láhve nebo třeba dutiny stromů). Preferují však stojatou vodu s velkým množstvím organického materiálu.

Vejce bývají tmavě hnědá a 1 mm velká. Mají oválný tvar a drží se na vodní hladině u sebe. Samice klade v jedné snůšce 100–300 vajíček.

Přítomnost vody je pro vývoj nezbytná. Z vajíček se za 3 dny líhnou přímo do vody larvy, které se za 5–14 dní zakuklí. Za další 3 dny se z kukly vylíhne dospělec.

Celý cyklus je velmi rychlý – od vajíčka po dospělce může trvat pouze týden v závislosti na teplotě. Délka života dospělého jedince bývá jeden až dva měsíce.

Kde se vyskytují

Larvy a kukly žijí pouze ve vodě. Pokud dojde k vyschnutí vodního zdroje, mohou zde vajíčka přečkat až do dalšího zaplavení.

Dospělci se obvykle vyskytují v okolí vody, ale dokáží urazit až 30 km od místa vylíhnutí. Jsou aktivní v noci.

Čím se živí

  • Larvy: organický materiál ve vodě
  • Dospělci:
    • Samičky: nektarem a krví teplokrevných obratlovců
    • Samci: krev nesají, živí se nektarem květů či sladkým organickým materiálem

Jak škodí

Svou přítomností a bodáním obtěžují člověka i zvířata. Nejhorší bývá situace po povodních, kdy dochází k přemnožení komárů, nebo v lokalitách s velkým počtem míst se stojatou vodou.

Jsou nebezpeční

V České republice komáři primárně nepřenáší žádná onemocnění. V jiných zemích na světě jsou ale přenašeči patogenů, které mohou způsobit nebezpečná onemocnění jako jsou např. západonilská horečka (West Nile), Japonská encefalitida, filariáza, malárie ptáků a další.

Prevence nadevše

Nejdůležitější je odstranit místa, kde by mohly samice klást vajíčka. Veškeré prostory se stojatou vodou je proto nutné zlikvidovat nebo zabezpečit (např. zasypat kaluže, sudy s vodou zakrýt a kbelíky s vodou neskladovat venku). Mezi další osvědčené preventivní kroky patří:

  • Instalace sítí proti hmyzu do oken a dveří
  • Utěsnění dveří a zavírání oken na noc
  • Používání moskytiéry
  • Nošení oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi
  • Používání repelentů (např. přípravků s účinnou látkou DEET)

Servis od profesionálů

Hubení škůdců zajišťujeme od roku 2000 – díky tomu se vyznáme v tradičních i moderních technologiích

Odborné poradenství

Ochranu proti škůdcům máme v malíčku a rádi vám poradíme se zavedením preventivních opatření

Účinné přípravky

Používáme schválené přípravky, které při správně provedené aplikaci působí rychle a spolehlivě

Ceník

Cenová skupina škůdců
Cena za zásah v podporovaných okresech (bez DPH)
Cena za zásah v podporovaných okresech (včetně DPH)
1. Skupina (Vosa obecná, Rybenka domácí, Pisivky)
2 500 Kč
3 025 Kč
2. Skupina (Potkan obecný, Myš domácí, Krysa obecná, Hraboš polní, Blechy, Klíšťák holubí, Mravenec obecný, Mravenec faraon, Sršeň obecná, Šváb obecný, Šváb americký, Rus domácí, Cvrček domácí, Koutule, Octomilky, Pavouci v interiérech, Kožojed obecný, Kožojed skvrnitý, Mol šatní, Mol kožešinový)
2 500 Kč
3 025 Kč
3. Skupina (Štěnice domácí, Klíště obecné, Bzučivky a masařky, Slunilka pokojová, Moucha domácí, Pavouci na fasádách domů, Koronavirus, Plísně, Rušník muzejní, Rušník diviznový, Červotoč chlebový, Lesák skladištní, Potemník skladištní, Zavíječ moučný, Zavíječ paprikový, Komáři rodu Culex, Komáři rodu Aedes)
Podle ceníků (viz níže), nebo individuálně
Podle ceníků (viz níže), nebo individuálně
K zásahu je nutné připočítat cenu dopravy. Ve vybraných lokalitách je doprava 200 Kč (cena bez DPH), za výjezd mimo tyto lokality se platí za cestu tam i zpět od 8 Kč/ km (cena bez DPH). Pro více informací volejte 771 234 144.
Služba
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Expresní příplatek za výjezd do 12 hodin od potvrzení objednávky
800 Kč
968,00 Kč
Marný výjezd (bez zásahu)
1 500 Kč
1 815 Kč
Výškový příplatek (nad 4 m výšky)
1 650 Kč
1 996,50 Kč
Pohotovostní příplatek (o víkendech, státních svátcích a v nočních hodinách)
od 500 Kč
od 605 Kč

Veškeré uvedené ceny jsou pouze orientační. Konečnou cenu vám vždy sdělí technik ještě před zahájením zásahu. Ceny obsahují materiál i práci.

Nezávazně poptat

hubení komárů
Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt