Dermestes lardariusKožojed obecný

Díky kvalitním přípravkům a odborným zkušenostem zajistíme rychlé, kompletní a bezpečné vyhubení kožojedů. Pomáháme tak před tímto škůdcem chránit zemědělské i potravinářské provozy a domácnosti.

Jak tyto škůdce hubíme?

Stejně jako u ostatních škůdců hledáme nejdříve zdroj infestace (napadení). Pokud se totiž kožojed šíří z holubích hnízd na půdě domu, zajistíme jako první rizikové vyklízení po holubech a důkladnou dezinfekci prostor.

Samotný zásah proti kožojedům provádíme s důrazem na rychlost a maximální účinnost. Zároveň používáme přípravky, které neohrožují člověka ani uskladněné suroviny/produkty. Na úspěšnost likvidace navíc poskytujeme záruku*.

TIP: Pro firmy a domácnosti navrhujeme také preventivní opatření, která pomáhají zabránit dalšímu rozšíření kožojedů. Pro ochranu firemních objektů na nejvyšší úrovni doporučujeme systémovou ochranu a permanentní monitoring.

* K uplatnění záruky je nutné dodržet veškerá doporučení našeho technika

Jak poznáte kožojeda?

  • Dospělec je větší zavalitější brouk o velikosti 6–10 mm. Krovky složené na zadečku má napůl matně žluté u štítku a černé směrem k zadečku. Jeho hlava a hruď bývají tmavé.
  • Larva měří obvykle 5 až 10 mm. Je charakteristicky chlupatá a má tmavě hnědé zbarvení. Jednotlivé tělní segmenty jsou viditelně oddělené (přechod bývá světleji hnědý). Ke konci je tělo larvy zúžené.

Výskyt kožojedů nejčastěji poznáte podle přítomnosti dospělců nebo larev či poškozeného textilu.

Životní cyklus

Proměna je dokonalá se stádiem kukly. V ideálních podmínkách (25–32 °C) celý cyklus trvá 40–50 dnů. Larvy se před kuklením 5 až 6 × svlékají.

Dospělý jedinec ve většině případů opouští svůj úkryt v domě a vylétává ven do vnějšího prostředí, kde se živí nektarem.

Vajíčka klade samice v množství až 200 kusů do blízkosti vhodné potravy pro budoucí larvy. Potrava se velmi často nachází opět uvnitř budov. Tam je z vnějšího prostoru samice lákána také světlem a teplem. Tímto způsobem dochází k rozšíření kožojedů do dalších prostor.

Kde se vyskytuje?

Kožojedi si vybírají teplá, vlhká a tmavá místa poblíž zdrojů potravy. Můžete je najít také na půdách v hnízdech holubů. V takových případech zde hrozí riziko, že se škůdci rozšíří do okolních bytů a bude nutné provést dezinsekci všech ohrožených prostor.

Čím se živí

Larvy kožojeda obecného požírají jakýkoli rostlinný a živočišný materiál. Potravou pro larvy může být cokoli organického i v minimálním množství (zbytky kůže, vlasů, potravin nebo třeba plísně). Dospělec se živí nektarem rostlin.

Je kožojed nebezpečný?

Kožojedi mohou být nosiči patogenních mikroorganismů, ale není to příliš časté. Přesto není vhodné jejich přítomnost podceňovat, protože dokáží napadený materiál kompletně zničit.

Jak přesně škodí?

Kožojed může škodit ve skladištích na obilovinách, tkaninách a jakémkoli živočišném/rostlinném materiálu. Překvapivě často se ale vyskytuje např. na mrtvých ptácích nebo hlodavcích. Larvy dokáží zkonzumovat celé tělo kromě kostí, které zanechají perfektně vyčištěné.

V domácnostech se s tímto škůdcem nejčastěji setkáte v šatnících, palandách či ve vycpaných zvířatech. Může však škodit i v izolaci domů, například ve zdech, v podlaze či na stropě. Jedná se také o jednoho z nejobávanějších škůdců muzejních sbírek.

Jak se chránit proti kožojedům?

V domácnostech je důležité udržovat šaty a kožešiny čisté, provádět důkladný úklid či stavební kontroly. Nezapomeňte také utěsnit veškeré škvíry a praskliny na vnějším plášti budov. Pokud se na půdě domu vyskytují holubí hnízda, co nejdříve je nechte odstranit odbornou firmou.

Ve skladech, provozech či muzeích je důležité skladované materiály uchovávat vhodným způsobem. V rámci preventivních opatření se vyplatí zavést systémovou ochranu včetně permanentního monitoringu, který zachytí rozšíření škůdců na samém počátku.

Znalosti a zkušenosti

S hubením kožojedů i ochranou proti jejich rozšíření máme dlouholeté zkušenosti.

Kompletní řešení

Nabízíme hubení škůdců a non-stop monitoring jejich výskytu pro firmy i domácnosti.

Garance úspěšnosti

Za úspěšnou likvidaci ručíme – na výsledky naší práce se tak můžete spolehnout*.

Ceník

Služba
Objekt
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Poznámka
Předpokládaný počet zásahů
Likvidace kožojedů
Byt
Od 810 Kč
Od 980 Kč
Postřik a lepové pasti
2
Hotel
Od 1 810 Kč
Od 2 190 Kč
Postřik a lepové pasti
2
Sklad
Od 8 110 Kč
Od 9 813 Kč
Postřik a monitorovací prostředky
2
Služba
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Cena za výjezd technika po Praze a v okresech Brno, Písek, Tábor, Olomouc, Prostějov, Vyškov, Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, Vsetín, Nový Jičín, Opava a Bruntál
690 Kč
835 Kč
Marný výjezd (bez zásahu)
990 Kč
1 198 Kč
Výškový příplatek (nad 4 m výšky)
1 650 Kč
1 997 Kč
Pohotovostní příplatek (o víkendech, státních svátcích a v nočních hodinách)
330 Kč
399 Kč
Výjezd mimo Prahu a okresy Brno, Písek, Tábor, Olomouc, Prostějov, Vyškov, Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, Vsetín, Nový Jičín, Opava a Bruntál (platí se za cestu tam i zpět)
8 Kč/km
10 Kč/km

Veškeré uvedené ceny jsou pouze orientační. Konečnou cenu vám vždy sdělí technik ještě před zahájením zásahu. Ke každému zásahu je nutné připočítat cenu za výjezd. Záruku poskytujeme pouze při dodržení pokynů technika a počtu doporučených zásahů. Ceny obsahují materiál i práci.

Služba

Hubení kožojedů do 2–3 dnů

Profesionální dezinsekce se zárukou pro firmy i domácnosti. První návštěva technika obvykle proběhne do 2–3 dnů od objednání.

Cena dle ceníku
Nezávazně poptat
Služba

Hubení kožojedů do 24 hod.

Expresní varianta pro zákazníky, kteří se chtějí škůdců zbavit co nejdříve. První návštěva technika proběhne do 24 hod. od objednání.

Cena dle ceníku + 968 Kč s DPH
Nezávazně poptat
Hubení kožojedů
Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt