Oryzaephilus surinamensisLesák skladištní

Zajistíme rychlé a nekompromisní vyhubení tohoto škůdce, který dokáže i přes svou malou velikost napáchat značné škody. Zaměřujeme se na objekty všech velikostí, ve kterých se lesák skladištní rád ukrývá. Našim odborníkům ani nepřetržitému monitoringu ale neunikne.

Ochráníme vaše současné i budoucí zásoby

Preventivní ochranu a monitoring výskytu lesáků provádíme ve skladech, potravinářských provozech i domácnostech. Využíváme při tom lepicí desky, feromonové návnady a další osvědčené technologie.

Odborné hubení tohoto hmyzu provádíme se zárukou úspěšné redukce*. V případě nouze nabízíme expresní zásahy do 24 hod. Pomáháme vám tak zabránit rozšíření tohoto škůdce, který může napadnout překvapivě velké množství zásob.

TIP: Pro kompletní zabezpečení firem proti škůdcům nabízíme systémovou ochranu a permanentní monitoring objektů.

* K uplatnění záruky je nutné dodržet veškerá doporučení našeho technika

Jak ho poznáte?

  • Dospělý jedinec je velmi malý, štíhlý a plochý brouk o délce 2,5–3,5 mm. Má křídla, ale nelétá. Jeho zbarvení bývá tmavě hnědé až černé. Larvy jsou velmi malé (1–2 mm), krémového zbarvení a tmavě hnědou hlavou.
  • V některých případech může dojít k záměně dospělce s potemníkem skladištním. Lesák má ale užší a delší hruď. Výrazným znakem je také šest pilovitých výčnělků po stranách hrudi, které jsou detailně vidět pod binolupou.

Přítomnost tohoto škůdce odhalíte odchycením na lepové pasti nebo podle poškozených obalů a zásob. Protože je lesák skladištní velmi malý, doporučujeme při kontrolách maximální pečlivost.

Životní cyklus

Proměna je dokonalá se stádiem kukly. Za optimálních podmínek (30–32 °C, 70% vlhkost) trvá vývojový cyklus 20 dní.

Vývoj probíhá pouze při teplotách mezi 20 a 38 °C. Pokud je teplota nižší nebo vyšší, cyklus se zastaví.

Dospělec žije 6–10 měsíců. Samička klade až 280 vajíček přímo do substrátu. Za jeden rok může mít dokonce sedm generací potomků.

Kde se vyskytuje?

Lesák skladištní si vybírá teplá, vlhká a tmavá místa v blízkosti zdrojů potravy. Často ho najdete přímo v prokousaných obalech uvnitř potravin.

Čím se živí?

Tento škůdce skladovaných produktů je všežravec. Obvykle preferuje zrna mletých a zpracovaných obilných výrobků, ale má rád i sušené ovoce, ořechy a cereálie.

Je nebezpečný?

Lesák může být nosičem patogenních mikroorganismů, ale nebývá to příliš časté. Závažnější problémy způsobuje znehodnocením potravin okusem. Veškeré kontaminované zásoby je totiž nutné zlikvidovat.

Jak škodí?

Lesák skladištní je invazivní a velmi aktivní druh. Škodí především dospělí jedinci. Housenky se na surovinách živí také, ale nezpůsobují tak rozsáhlé škody.

Jedná se o častého škůdce obilných skladů. Poškozuje přímo suroviny nebo hotové výrobky svým trusem, okusem a pouhou přítomností. Velice dobře prolézá do obalů, které dokáže snadno prokousat.

Jak na prevenci?

Základní pravidla

  • Udržujte pořádek a odstraňujte veškeré zbytky potravin i napadené suroviny
  • Skladujte potraviny v neprodyšných nádobách a kontejnerech
  • Pečlivě kontrolujte všechny nové i uskladněné zásoby

Feromonové lapače

Pro sledování výskytu lesáků se používají dva druhy feromonových lapačů – pohlavní, které napodobují samičí pach a lákají samce, a agregační, které lákají obě pohlaví.

Další opatření

Pro sklady také často navrhujeme stavební změny, které sníží riziko výskytu lesáků. Většinou se jedná o vhodnou volbu světel, udržování teploty pod 18 °C a vlhkosti pod 60 %.

Dále je vhodné zavést systémovou ochranu s non-stop monitoringem na strategických místech objektu. Díky tomu budete mít vždy aktuální informace o druzích škůdců, jejich počtu či místě výskytu ve skladišti.

Myslíme na všechny

Před hmyzími škůdci umíme ochránit domácnosti, menší firmy i velké skladové prostory.

Přijedeme co nejdříve

S hubením lesáků a zaváděním preventivních opatření začneme v nejbližší možné době.

Kompletní řešení

V rámci systémové ochrany zabezpečíme vaši firmu proti lesákům i ostatním škůdcům.

Ceník

Služba
Objekt
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Poznámka
Předpokládaný počet zásahů
Likvidace lesáků
Byt
Od 810 Kč
Od 980 Kč
Postřik a lepové pasti
2
Hotel
Od 1 810 Kč
Od 2 190 Kč
Postřik a lepové pasti
2
Sklad
Od 8 110 Kč
Od 9 813 Kč
Postřik a monitorovací prostředky
2
Služba
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Cena za výjezd technika po Praze a v okresech Brno, Písek, Tábor, Olomouc, Prostějov, Vyškov, Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, Vsetín, Nový Jičín, Opava a Bruntál
690 Kč
835 Kč
Marný výjezd (bez zásahu)
990 Kč
1 198 Kč
Výškový příplatek (nad 4 m výšky)
1 650 Kč
1 997 Kč
Pohotovostní příplatek (o víkendech, státních svátcích a v nočních hodinách)
330 Kč
399 Kč
Výjezd mimo Prahu a okresy Brno, Písek, Tábor, Olomouc, Prostějov, Vyškov, Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, Vsetín, Nový Jičín, Opava a Bruntál (platí se za cestu tam i zpět)
8 Kč/km
10 Kč/km

Veškeré uvedené ceny jsou pouze orientační. Konečnou cenu vám vždy sdělí technik ještě před zahájením zásahu. Ke každému zásahu je nutné připočítat cenu za výjezd. Záruku poskytujeme pouze při dodržení pokynů technika a počtu doporučených zásahů. Ceny obsahují materiál i práci.

Služba

Hubení lesáků do 2–3 dnů

Profesionální dezinsekce se zárukou pro firmy i domácnosti. První návštěva technika obvykle proběhne do 2–3 dnů od objednání.

Cena dle ceníku
Nezávazně poptat
Služba

Hubení lesáků do 24 hod.

Expresní varianta pro zákazníky, kteří se chtějí škůdců zbavit co nejdříve. První návštěva technika proběhne do 24 hod. od objednání.

Cena dle ceníku + 968 Kč s DPH
Nezávazně poptat
Hubení lesáků
Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt