Třída: pavoukovci (Arachnida)Pavouci na fasádách domů

Ochráníme vaše nemovitosti před pavouky na fasádách. Nejčastěji si na omítkách splétají pavučiny Cedivečky zápřední (Dictyna civica), proti kterým používáme osvědčené insekticidy s dlouhodobým odpuzujícím účinkem.

Jak ochráníme vaše fasády?

Mechanicky odstraníme z vaší fasády veškeré pavučiny i nečistoty. Nejčastěji k tomu používáme obyčejné úklidové pomůcky a vysokotlaký čistič. Díky horolezeckému vybavení se dostaneme i do velkých výšek a hůře dostupných míst.

Následně zajistíme postřik reziduálním insekticidem, který pavouky odpuzuje. Ze zkušeností od našich zákazníků víme, že dobře ošetřená fasáda vydrží bez pavouků několik měsíců. Navíc je nesmývá déšť a jsou vhodné i na obytné domy.

Jak cedivečku zápřední poznáte?

Tento malý pavouk dorůstá velikosti 2,5–3,5 mm. Má spíše nevýrazné zbarvení. Hlavohruď bývá tmavě hnědá se světlým pruhem uprostřed a zadeček tmavě šedý se světlou kresbou po stranách. Končetiny má tmavě rezavé s náznaky proužků.

Cedivečka zápřední splétá pavučiny velké přibližně 5 cm s komůrkou uprostřed, ve které pavouk sídlí. Okolo centrální části jsou speciální paprsčitě uspořádaná vlákna obalená tenkým vlášením, které výrazně lepí.

Díky tomu pavučiny cedivečky úspěšně zachycují kořist. Zároveň se na nich ale usazují nečistoty a prach – pavučiny proto tmavnou a zejména na světlých fasádách jsou výrazně vidět.

Životní cyklus

Samičky kladou do kokonu průměrně 30 vajíček. Na rozdíl od většiny pavouků samec cedivečky v tomto období aktivně chrání samice a žije v jejich blízkosti. Přes zimní období hibernují v otvorech v omítce, kde mohou přežít i při silných mrazech.

Kde se zabydlely

Nejčastěji se cedivečky zápřední vyskytují na fasádách domů a to zejména v centrech teplejších měst. Vyhledává především suchá a vyhřátá místa. Pavučiny si také často staví poblíž světelného zdroje (pouliční lampy, reklamní poutače), který zaručuje přísun potravy a tepla.

Naopak je nenajdete v domácnostech a ve volné přírodě se vyskytují spíše výjimečně (na území ČR např. na mostních konstrukcích či na plotech). Ve Středomoří (místo původního výskytu) ji ale můžete potkat třeba i na skalách.

Na čem si pochutnávají

Cedivečky jsou dravci, kteří se živí drobným hmyzem, jako jsou mouchy, octomilky, noční motýli, komáři nebo okřídlení mravenci.

Jak vlastně škodí?

Škodí zejména tvorbou pavučinek, které vypadají neesteticky a v případě restaurací nebo třeba hotelů mohou navíc odrazovat zákazníky. Nečistá fasáda plná pavučin a zbytků hmyzu může také způsobovat alergie.

Pavučiny se nachází často na předělu střech, pod římsami nebo parapety, u oken a dveří či na štukované omítce, která pavoukům poskytuje ochranu před povětrnostními podmínkami.

Škodí i lidem?

Zejména pro arachnofobiky a alergiky představuje napadení budovy pavouky závažný problém.

Tipy pro účinnou prevenci

 • Hladká omítka minimalizuje množství úkrytů a špatně se na ní pavoukům staví sítě
 • Na tmavých fasádách jsou pavučiny méně vidět než na světlých
 • Nízkotlaké sodíkové výbojky méně přitahují hmyz

Doporučujeme také zvážit přemístění nebo odstranění nočního osvětlení v okolí budov. Pavouci si totiž staví hnízda právě v jejich blízkosti kvůli hmyzu, který světlo přitahuje.

Rozsáhlé zkušenosti

Víme, jak ochránit fasády malých i velkých budov proti pavoukům

Dlouhodobá účinnost

Používáme kvalitní a bezpečné přípravky s dlouhodobou účinností

Kompletní služby

Zajišťujeme ochranu proti pavoukům na fasádách i v interiérech

Nezávazně poptat

Vyplňte prosím následující formulář nebo nám rovnou zavolejte na:

608 823 309

  [honeypot your-url move-inline-css:true id:your-url nomessage:true]

  Naše stránky chrání reCAPTCHA od Googlu (ochrana soukromí a smluvní podmínky)

  Děkujeme!

  Poptávka byla odeslána a my se vám co nejdříve ozveme zpět

  ošetření fasád
  Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt