Lepisma saccharinaRybenka domácí

Díky naší odborné způsobilosti víme, jak vyhubit a zlikvidovat rybenky. Na pomoc si nás nejčastěji volají domácnosti, bytové domy, sklady, archivy, muzea nebo knihovny. Využíváme osvědčené přípravky, ručíme za odvedenou práci a chráníme vás před dalším rozšířením škůdců.

Jak se zbavit rybenek

Zaměřujeme se na profesionální likvidace rybenek v bytech, domech i firemních objektech. Na úspěšné vyhubení poskytujeme záruku – pokud škůdci v domluveném termínu nezmizí, za další zásahy nic neplatíte*. Na přání zajišťujeme také expresní zásahy do 24 hodin a pro firmy navíc systémovou ochranu proti škůdcům.

S hubením rybenek domácích máme zkušenosti od roku 2000. Používáme vysoce účinné přípravky, které jsou bezpečné pro člověka i domácí mazlíčky. Navíc jsou šetrné k přírodě, nebrání běžnému užívání prostor a zahubí dospělce i nymfy. Díky tomu máte jistotu, že se škůdců zbavíte rychle a spolehlivě.

Kompletní likvidace rybenek obvykle zabere 4–6 týdnů a vyžaduje 1–2 návštěvy technika.

* Pro uplatnění záruky je nutné dodržet veškerá doporučení technika a uplatnit ji do dvou měsíců od vyhubení.

Jak vypadá

Velikost dospělé rybenky domácí bývá 1,5–3 cm. Má zploštělé tělo s dobře patrnými segmenty. Ke konci je zadeček rybenek zúžený a má tři přívěsky (dva štěty a jeden paštět).

Rybenky nemají křídla. Mají však velmi dlouhá tykadla a šedivé stříbřité zbarvení. Díky tomu vypadají, jako kdyby byly pokryté stříbrnými šupinkami. Nymfy připomínají dospělce.

Životní cyklus

Rybenky domácí se do dospělosti vyvíjejí postupným růstem přes nymfální stádia, kdy u jednotlivých svleků dochází pouze ke změnám velikosti těla. Samička klade vajíčka do různých štěrbin. Za 19 dní (při teplotě cca 32 °C) se vylíhnou nymfy, které se až 50× svlékají. Do dospělého jedince dorostou při teplotě 32–41 °C za 3–4 měsíce (při nižší teplotě až za dva roky).

Dospělci žijí maximálně dva roky. Samička rybenky může za svůj život naklást až 200 vajíček.

Čím se živí

Tento hmyzí škůdce konzumuje téměř všechny lidské potraviny, často se může živit i papírem. V nouzi zkonzumuje i lepidlo na tapety, bavlnu, tapety nebo jiné organické produkty. Bez potravy vydrží až jeden rok.

Místa výskytu

Rybenky domácí můžete potkat prakticky v každé domácnosti. Tento škůdce je nočním živočichem a preferuje teplejší vlhká místa jako jsou koupelny nebo toalety. Jedná se o častého obyvatele stoupaček a rodinných domů.

Znaky zamoření

  • Přítomnost dospělců na jmenovaných površích
  • Přítomnost trusu (malé tmavé kuličky)
  • Poškozené knihy nebo suroviny

Jak rybenky škodí?

Nejčastěji škodí ve skladech, archivech, muzeích nebo knihovnách. V komerčních objektech mohou kontaminovat uskladněné suroviny a hotové produkty. V archivech, muzeích či knihovnách zase poškozují sbírkové předměty v depozitářích.

Jsou nebezpečné?

Rybenky mohou mechanicky přenášet patogeny (bakterie), se kterými přijdou do kontaktu. Obvykle ale tito škůdci nejsou pro zdraví člověka nijak nebezpeční.

Prevence aneb co platí na rybenky

  • Snížení vzdušné vlhkosti i vlhkosti ve stavebních konstrukcích
  • Pravidelné větrání a úklid (omezení hromadění věcí)
  • Skladování materiálů v neprodyšných obalech
  • Časté kontroly uskladněných sbírek
  • Prohlídky stoupaček a koupelen

Náš TIP: Před zásahem (hubením rybenek) ukliďte a potraviny umístěte do neprodyšných obalů.

Víte, že:

v České republice žije pět druhů rybenek. Kromě rybenky domácí (Lepisma saccharina) to jsou dále rybenka jižní (Ctenolepisma lineata), rybenka skleníková (Thermobia domestica), rybenka mravenčí (Atelura formicaria) a od roku 2017 se již běžně v českých domácnostech a skladech vyskytuje také rybenka papírová (Ctenolepisma longicaudata).

Tato rybenka působí mnohem větší škody než rybenka domácí. Je velice odolná vůči nízkým teplotám, nenáročná na vlhkost, dokáže přežívat i na sušších místech a na rozdíl od ostatních rybenek je také velmi žravá.

Živí se materiálem organického původu včetně celulózy a škrobu (papír, krabice, lepenky apod.), proto může působit vážné problémy v archivech, skladech, muzeích či sbírkách.

Ručíme za výsledky

Pokud si objednáte naše služby, získáte na úspěšné vyhubení rybenek domácích záruku

Jsme opatrní

Využíváme pouze přípravky, které jsou účinné a bezpečné pro člověka i domácí mazlíčky

Umíme poradit

Ukážeme vám, jak ochránit vaše firemní nebo obytné prostory před hmyzími škůdci

Ceník

Cenová skupina škůdců
Cena za zásah v podporovaných okresech (bez DPH)
Cena za zásah v podporovaných okresech (včetně DPH)
1. Skupina (Vosa obecná, Rybenka domácí, Pisivky)
2 500 Kč
3 025 Kč
2. Skupina (Potkan obecný, Myš domácí, Krysa obecná, Hraboš polní, Blechy, Klíšťák holubí, Mravenec obecný, Mravenec faraon, Sršeň obecná, Šváb obecný, Šváb americký, Rus domácí, Cvrček domácí, Koutule, Octomilky, Pavouci v interiérech, Kožojed obecný, Kožojed skvrnitý, Mol šatní, Mol kožešinový)
2 500 Kč
3 025 Kč
3. Skupina (Štěnice domácí, Klíště obecné, Bzučivky a masařky, Slunilka pokojová, Moucha domácí, Pavouci na fasádách domů, Koronavirus, Plísně, Rušník muzejní, Rušník diviznový, Červotoč chlebový, Lesák skladištní, Potemník skladištní, Zavíječ moučný, Zavíječ paprikový, Komáři rodu Culex, Komáři rodu Aedes)
Podle ceníků (viz níže), nebo individuálně
Podle ceníků (viz níže), nebo individuálně
K zásahu je nutné připočítat cenu dopravy. Ve vybraných lokalitách je doprava 200 Kč (cena bez DPH), za výjezd mimo tyto lokality se platí za cestu tam i zpět od 8 Kč/ km (cena bez DPH). Pro více informací volejte 771 234 144.
Služba
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Expresní příplatek za výjezd do 12 hodin od potvrzení objednávky
800 Kč
968,00 Kč
Marný výjezd (bez zásahu)
1 500 Kč
1 815 Kč
Výškový příplatek (nad 4 m výšky)
1 650 Kč
1 996,50 Kč
Pohotovostní příplatek (o víkendech, státních svátcích a v nočních hodinách)
od 500 Kč
od 605 Kč

Veškeré uvedené ceny jsou pouze orientační. Konečnou cenu vám vždy sdělí technik ještě před zahájením zásahu. Záruku poskytujeme pouze při dodržení pokynů technika a počtu doporučených zásahů. Ceny obsahují materiál i práci.

Nezávazně poptat

hubení rybenek
Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt