Plodia interpunctellaZavíječ paprikový

Už několik let se specializujeme na hubení zavíječů a monitoring jejich výskytu. Pomáháme vám tak ochránit skladované zásoby před kompletním zničením. Zároveň navrhujeme a zavádíme preventivní opatření, díky kterým bude riziko infestace (napadení) minimální.

Postaráme se o každý problém se zavíječi

Proti zavíječům chráníme české domácnosti i potravinářské provozy všech velikostí – nejčastěji sklady, výrobní areály a restaurace. Máme zkušenosti se zabezpečením menších objektů i skladů o ploše přes 1 000 m2.

 • Pokud jste u vás našli zavíječe paprikového, zajistíme jeho rychlou likvidaci. Za úspěšné vyhubení navíc ručíme*. Zároveň vám také poradíme, jak zabránit dalšímu rozšíření těchto škůdců.
 • Zajišťujeme také pravidelný monitoring výskytu zavíječů. Díky tomu odhalíme přítomnost tohoto škůdce v nejkratší možné době. Zabráníme tak značným škodám a ochráníme vaše podnikání.

TIP: Pro úspěšnou likvidaci zavíječů je nutné přesně určit konkrétního škůdce. Díky tomu zjistíme, jak tento hmyz rychle vyhubit a uzavřít zavíječům dveře do vašich objektů. Pokud vás zajímá více informací, přečtěte si článek Potravinám škodí hlavně zavíječi aneb druhové určení skladištních škůdců.
* K uplatnění záruky je nutné dodržet veškerá doporučení našeho technika

Jak zavíječe paprikového poznáte?

Výborným rozpoznávacím znakem jsou výrazně zbarvená křídla. Blíže k tělu bývají světle hnědá, přibližně uprostřed prvního páru křídel jsou podélně rozdělená a koncová část je zbarvená do tmavě měděné. Rozpětí křídel bývá 12–14 mm.

Když je motýl v klidu, zadní křídla má složená pod přední. Díky tomu můžete vidět výrazný barevný předěl. Kresba bývá viditelná i u starších jedinců.

Housenky tohoto zavíječe obvykle mají světle smetanové tělo. Přesná barva ale závisí na potravě, kterou přijímá. Hlava a hrudní štítek bývají tmavě hnědé. Na těle také nemají žádné černé tečky a jejich délka se pohybuje kolem 12 mm.

Mezi typické znaky zamoření patří výskyt housenek či dospělců, poškozené obaly a zásoby znehodnocené okusem a pavučinkami.

Životní cyklus

Celý vývoj od vajíčka až po dospělce trvá za optimálních podmínek (30 °C, 75% vlhkost) přibližně 30 dní. Při nižší teplotě se cyklus zpomaluje – pokud je teplota pouhých 16 °C, vývoj probíhá až 90 dní.

Vývoj navíc může proběhnout pouze při teplotách mezi 15 až 35 °C. Při nižších nebo vyšších teplotách se zastaví, ale vajíčka přežívají.

Dospělec zavíječe paprikového obvykle žije 7–14 dní. Samička klade 150–200 vajíček přímo do substrátu. Housenky před kuklením putují mimo zdroj potravy (typický pohyb housenek v prostoru).

Kde se vyskytují?

Zavíječi preferují teplá, vlhká a tmavá místa v blízkosti zdrojů potravy nebo přímo v uskladněných surovinách či produktech.

Čím se živí?

Zavíječ paprikový je všežravec a jeho oblíbenou potravou jsou obiloviny, luštěniny, sušené ovoce, olejniny, čokoláda, granule, ořechy a další živočišný i rostlinný materiál.

Mohou ohrozit vaše zdraví?

Zavíječ může být nosičem patogenních mikroorganismů, ale nebývá to příliš časté. Hlavním problémem jeho výskytu je to že znehodnocuje potraviny výkaly, pavučinkami a kuklami. Veškeré napadené suroviny nebo zásoby jsou proto nevhodné ke konzumaci.

Jakým způsobem škodí?

Zavíječ paprikový je nejčastější motýlí škůdce v českých domácnostech a potravinářských provozech. Škodí však pouze jeho housenky, které napadají uskladněné potraviny. Kromě okusu totiž kolem svého těla vytváří pavučinky a navazují na sebe napadené potraviny. Dochází tak k jejich znehodnocení a zejména v potravinářských provozech také k rozsáhlým ztrátám na zisku.

Tito hmyzí škůdci proto představují vážnou hrozbu pro všechny podniky, které skladují či vyrábí rostlinné a živočišné produkty. Hlavním úkolem skladů, výrobních areálů nebo třeba restaurací je proto dokonalá ochrana skladovaných zásob.

Základní pravidla prevence

 • Veškeré potraviny skladujte v neprodyšných/těsnících nádobách
 • Zajistěte pravidelný úklid a odstraňování zbytků potravin
 • Napadené suroviny či produkty vždy zlikvidujte
 • Zvažte pořízení feromonových lapačů
 • Pečlivě kontrolujte nové suroviny

Vždy kompletní řešení

Nabízíme hubení zavíječů, odborné konzultace i monitoring.

Víme, jak na škůdce

Na ochranu proti zavíječům se zaměřujeme už několik let.

Nepodceňujeme prevenci

Pomůžeme vám zabezpečit nemovitosti proti pronikání škůdců.

Ceník

Cenová skupina škůdců
Cena za zásah v podporovaných okresech (bez DPH)
Cena za zásah v podporovaných okresech (včetně DPH)
1. Skupina (Vosa obecná, Rybenka domácí, Pisivky)
2 100 Kč
2 541 Kč
2. Skupina (Potkan obecný, Myš domácí, Krysa obecná, Hraboš polní, Blechy, Klíšťák holubí, Mravenec obecný, Mravenec faraon, Sršeň obecná, Šváb obecný, Šváb americký, Rus domácí, Cvrček domácí, Koutule, Octomilky, Pavouci v interiérech, Kožojed obecný, Kožojed skvrnitý, Mol šatní, Mol kožešinový)
2 500 Kč
3 025 Kč
3. Skupina (Štěnice domácí, Klíště obecné, Bzučivky a masařky, Slunilka pokojová, Moucha domácí, Pavouci na fasádách domů, Koronavirus, Plísně, Rušník muzejní, Rušník diviznový, Červotoč chlebový, Lesák skladištní, Potemník skladištní, Zavíječ moučný, Zavíječ paprikový, Komáři rodu Culex, Komáři rodu Aedes)
Podle ceníků (viz níže), nebo individuálně
Podle ceníků (viz níže), nebo individuálně
Doprava ve vybraných lokalitách zdarma. Pro více informací volejte 771 234 144.
Služba
Objekt
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Poznámka
Likvidace zavíječů
Byt
1 980 Kč
2 395,80 Kč
Včetně postřiku a lepových pastí
Hotel
Od 2 800 Kč
Od 3 388 Kč
Včetně lepových pastí
Sklad
Od 8 800 Kč
Od 10 648 Kč
Včetně monitorovacích prostředků
Služba
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Expresní příplatek za výjezd do 12 hodin od potvrzení objednávky
800 Kč
968,00 Kč
Marný výjezd (bez zásahu)
1 500 Kč
1 815 Kč
Výškový příplatek (nad 4 m výšky)
1 650 Kč
1 996,50 Kč
Pohotovostní příplatek (o víkendech, státních svátcích a v nočních hodinách)
od 500 Kč
od 605 Kč
Doprava ve vybraných lokalitách zdarma. Pro více informací volejte 771 234 144. Za výjezd mimo tyto lokality se platí za cestu tam i zpět.
od 8 Kč/km
od 9,68 Kč/km

Veškeré uvedené ceny jsou pouze orientační. Konečnou cenu vám vždy sdělí technik ještě před zahájením zásahu. Záruku poskytujeme pouze při dodržení pokynů technika a počtu doporučených zásahů. Ceny obsahují materiál i práci.

Nezávazně poptat

Vyplňte prosím následující formulář nebo nám rovnou zavolejte na:

771 234 144

  [honeypot your-url move-inline-css:true id:your-url nomessage:true]

  Naše stránky chrání reCAPTCHA od Googlu (ochrana soukromí a smluvní podmínky)

  Děkujeme!

  Poptávka byla odeslána a my se vám co nejdříve ozveme zpět

  hubení zavíječů
  Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt