Plodia interpunctellaZavíječ paprikový

Už několik let se specializujeme na hubení zavíječů a monitoring jejich výskytu. Pomáháme vám tak ochránit skladované zásoby před kompletním zničením. Zároveň navrhujeme a zavádíme preventivní opatření, díky kterým bude riziko infestace (napadení) minimální.

Postaráme se o každý problém se zavíječi

Proti zavíječům chráníme české domácnosti i potravinářské provozy všech velikostí – nejčastěji sklady, výrobní areály a restaurace. Máme zkušenosti se zabezpečením menších objektů i skladů o ploše přes 1 000 m2.

  • Pokud jste u vás našli zavíječe paprikového, zajistíme jeho rychlou likvidaci. Za úspěšné vyhubení navíc ručíme*. Zároveň vám také poradíme, jak zabránit dalšímu rozšíření těchto škůdců.
  • Zajišťujeme také pravidelný monitoring výskytu zavíječů. Díky tomu odhalíme přítomnost tohoto škůdce v nejkratší možné době. Zabráníme tak značným škodám a ochráníme vaše podnikání.

TIP: Pro úspěšnou likvidaci zavíječů je nutné přesně určit konkrétního škůdce. Díky tomu zjistíme, jak tento hmyz rychle vyhubit a uzavřít zavíječům dveře do vašich objektů. Pokud vás zajímá více informací, přečtěte si článek Potravinám škodí hlavně zavíječi aneb druhové určení skladištních škůdců.
* K uplatnění záruky je nutné dodržet veškerá doporučení našeho technika

Jak zavíječe paprikového poznáte?

Výborným rozpoznávacím znakem jsou výrazně zbarvená křídla. Blíže k tělu bývají světle hnědá, přibližně uprostřed prvního páru křídel jsou podélně rozdělená a koncová část je zbarvená do tmavě měděné. Rozpětí křídel bývá 12–14 mm.

Když je motýl v klidu, zadní křídla má složená pod přední. Díky tomu můžete vidět výrazný barevný předěl. Kresba bývá viditelná i u starších jedinců.

Housenky tohoto zavíječe obvykle mají světle smetanové tělo. Přesná barva ale závisí na potravě, kterou přijímá. Hlava a hrudní štítek bývají tmavě hnědé. Na těle také nemají žádné černé tečky a jejich délka se pohybuje kolem 12 mm.

Mezi typické znaky zamoření patří výskyt housenek či dospělců, poškozené obaly a zásoby znehodnocené okusem a pavučinkami.

Životní cyklus

Celý vývoj od vajíčka až po dospělce trvá za optimálních podmínek (30 °C, 75% vlhkost) přibližně 30 dní. Při nižší teplotě se cyklus zpomaluje – pokud je teplota pouhých 16 °C, vývoj probíhá až 90 dní.

Vývoj navíc může proběhnout pouze při teplotách mezi 15 až 35 °C. Při nižších nebo vyšších teplotách se zastaví, ale vajíčka přežívají.

Dospělec zavíječe paprikového obvykle žije 7–14 dní. Samička klade 150–200 vajíček přímo do substrátu. Housenky před kuklením putují mimo zdroj potravy (typický pohyb housenek v prostoru).

Kde se vyskytují?

Zavíječi preferují teplá, vlhká a tmavá místa v blízkosti zdrojů potravy nebo přímo v uskladněných surovinách či produktech.

Čím se živí?

Zavíječ paprikový je všežravec a jeho oblíbenou potravou jsou obiloviny, luštěniny, sušené ovoce, olejniny, čokoláda, granule, ořechy a další živočišný i rostlinný materiál.

Mohou ohrozit vaše zdraví?

Zavíječ může být nosičem patogenních mikroorganismů, ale nebývá to příliš časté. Hlavním problémem jeho výskytu je to že znehodnocuje potraviny výkaly, pavučinkami a kuklami. Veškeré napadené suroviny nebo zásoby jsou proto nevhodné ke konzumaci.

Jakým způsobem škodí?

Zavíječ paprikový je nejčastější motýlí škůdce v českých domácnostech a potravinářských provozech. Škodí však pouze jeho housenky, které napadají uskladněné potraviny. Kromě okusu totiž kolem svého těla vytváří pavučinky a navazují na sebe napadené potraviny. Dochází tak k jejich znehodnocení a zejména v potravinářských provozech také k rozsáhlým ztrátám na zisku.

Tito hmyzí škůdci proto představují vážnou hrozbu pro všechny podniky, které skladují či vyrábí rostlinné a živočišné produkty. Hlavním úkolem skladů, výrobních areálů nebo třeba restaurací je proto dokonalá ochrana skladovaných zásob.

Základní pravidla prevence

  • Veškeré potraviny skladujte v neprodyšných/těsnících nádobách
  • Zajistěte pravidelný úklid a odstraňování zbytků potravin
  • Napadené suroviny či produkty vždy zlikvidujte
  • Zvažte pořízení feromonových lapačů
  • Pečlivě kontrolujte nové suroviny

Vždy kompletní řešení

Nabízíme hubení zavíječů, odborné konzultace i monitoring.

Víme, jak na škůdce

Na ochranu proti zavíječům se zaměřujeme už několik let.

Nepodceňujeme prevenci

Pomůžeme vám zabezpečit nemovitosti proti pronikání škůdců.

Ceník

Služba
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Cena za výjezd technika po Praze a v okresech Brno, Písek, Tábor, Olomouc, Prostějov, Vyškov, Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, Vsetín, Nový Jičín, Opava a Bruntál
690 Kč
835 Kč
Marný výjezd (bez zásahu)
990 Kč
1 198 Kč
Výškový příplatek (nad 4 m výšky)
1 650 Kč
1 997 Kč
Pohotovostní příplatek (o víkendech, státních svátcích a v nočních hodinách)
330 Kč
399 Kč
Výjezd mimo Prahu a okresy Brno, Písek, Tábor, Olomouc, Prostějov, Vyškov, Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, Vsetín, Nový Jičín, Opava a Bruntál (platí se za cestu tam i zpět)
8 Kč/km
10 Kč/km
Služba
Objekt
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Poznámka
Předpokládaný počet zásahů
Likvidace zavíječů
Byt
810 Kč
980 Kč
Včetně postřiku a lepových pastí
2
Hotel
Od 1 810 Kč
Od 2 190 Kč
Včetně lepových pastí
2
Sklad
Od 7 810 Kč
Od 9 450 Kč
Včetně monitorovacích prostředků
2

Veškeré uvedené ceny jsou pouze orientační. Konečnou cenu vám vždy sdělí technik ještě před zahájením zásahu. Ke každému zásahu je nutné připočítat cenu za výjezd. Záruku poskytujeme pouze při dodržení pokynů technika a počtu doporučených zásahů. Ceny obsahují materiál i práci.

Služba

Hubení zavíječů do 2–3 dnů

Profesionální dezinsekce se zárukou pro firmy i domácnosti. První návštěva technika obvykle proběhne do 2–3 dnů od objednání.

Cena dle ceníku
Nezávazně poptat
Služba

Hubení zavíječů do 24 hod.

Expresní varianta pro zákazníky, kteří se chtějí škůdců zbavit co nejdříve. První návštěva technika proběhne do 24 hod. od objednání.

Cena dle ceníku + 968 Kč s DPH
Nezávazně poptat
Hubení zavíječů
Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt