Štěnice a její kousnutí

Probouzíte se s červenými štípanci na rukou, nohách a zádech? Máte podezření, že se u vás zabydlely štěnice? Malé červené kousnutí, které ráno objevíte na své kůži, ještě nemusí být od tohoto „upířího“ škůdce. Pokud chcete zjistit, zda na vás po nocích hodují štěnice, pusťte se do čtení následujícího článku.

„Jak poznám kousnutí od štěnice?“

Na první pohled se kousnutí štěnice podobá bodnutí od komára. Někdy může způsobit alergickou reakci – po štípnutí kůže zčervená a mírně nateče. Většině lidí taková skvrna během chvilky zmizí, citliví jedinci ji mohou mít celé měsíce. To samé platí pro její velikost, která má v průměru několik milimetrů až centimetrů.

Štípance od štěnic mohou být různé. U některých lidí k alergické reakci nedochází, u jiných může být i velmi výrazná (viz foto).

Pokud však na kousnutí štěnic nejste alergičtí, nemusí se štípance vůbec projevit. Můžete tak mít doma štěnice a všimnete si jich až po masivním rozmnožení.

  • Kousnutí od štěnice vypadá jako červené kolečko s tmavší tečkou uprostřed
  • Štípnutí může být jen jedno, častější jsou ale kousnutí v řadě nebo skupině
  • Kousnutí štěnice se nejčastěji nachází na pažích, zádech nebo krku
  • U některých lidí se objeví zarudlé a svědící otoky

Jinými slovy: pokud se opakovaně probouzíte se štípanci, které jste před usnutím neměli, zkontrolujte výskyt štěnic podle následujícího postupu.

Víte, že:

  • kousnutím od štěnice se nepřenáší žádné nemoci? Jejich štípnutí však může vyvolat nepříjemnou alergickou reakci.

„Opravdu mám doma štěnice?“

Ani odborníci a dermatologové spolehlivě nepoznají, zda je kousnutí od štěnice či jiného hmyzu. Jasným důkazem je proto až objevení dospělé štěnice (viz obrázek). Přítomnost těchto škůdců někdy prozradí také jejich trus – hnědočervené skvrnky, které po kontaktu s vodou zčervenají. Štěnice nejčastěji zanechávají výkaly na povlečení nebo poblíž svého úkrytu.

Dospělé štěnice jsou asi 5 mm velké, mají rezaté zbarvení a ploché tělo. Nelétají ani neskáčou.

Jak najít štěnice? Důkladně prohledejte místa, kde se obvykle ukrývají – postele, matrace, noční stolky, podlahové lišty, obrazy, různé štěrbiny a tmavá místa. Hnízda štěnic mohou být prakticky kdekoli v místnosti. Můžete také počkat do noci, nečekaně rozsvítit a sledovat bílé povrchy, zda neuvidíte štěnice prchající do úkrytu.

TIP: Podívejte se na fotografie z domů a bytů napadených štěnicemi, které najdete na Facebook stránce Adery.

„Jsou to štěnice. Co mám dělat?“

  • Nepoužívejte žádné repelenty ani insekticidy
  • Z napadených místností nic neodnášejte
  • Kontaktujte odborníky na dezinsekce

Štěnic a jejich kousnutí se zbavíte přibližně za čtyři až šest týdnů. Pokud si opravdu chcete ušetřit spoustu starostí, přeskočte všechny pokusy o likvidaci štěnic vlastními silami. V Adeře totiž známe hned několik přípravků, které tyto škůdce zaručeně vyhubí. Pokud chcete, můžete nám napsat na e-mail adera@adera.cz a dozvíte se víc.

Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt