Stegobium paniceumČervotoč chlebový

Rozšířil se u vás doma nebo ve firmě červotoč chlebový? Pokud se chcete zbavit tohoto škůdce rychle a spolehlivě, je na čase zavolat odborníkům. Díky dlouholetým zkušenostem víme, jak na jeho vyhubení a známe i účinná preventivní opatření.

Jak na červotoče chlebového

Drobný červotoč chlebový je známý také jako červotoč spížový (spížní). Tento všežravec s velkým apetitem se nezastaví před ničím – napadá nejen potraviny, ale třeba také kosmetiku, léky nebo sbírky v muzeích. Díky své velikosti ho navíc často odhalíte až po delší době.

Zajišťujeme hubení červotočů chlebových v obytných či firemních objektech. Využíváme k tomu přípravky, které jsou pro člověka i uskladněné zásoby naprosto bezpečné. Naše zásahy jsou rychlé, promyšlené a pečlivé.

Hubením červotočů se zabývají zkušení technici s kompletní odbornou způsobilostí. Využíváme insekticidy s ověřenou účinností a technologie, které nám umožňují efektivně ošetřit i rozsáhlé prostory.

TIP: Rádi vám také doporučíme vhodná preventivní opatření nebo poradíme, jak na dlouhodobou ochranu proti škůdcům ve firmách.

Jak vypadá

Dospělci

 • Malý brouk o velikosti přibližně 3 mm. Má tmavě až světle hnědé zbarvení a zavalitější tělo, které je celé pokryté drobnými chloupky.
 • Hlavním poznávacím znamením je, že jeho hlava směřuje dolů (při pohledu shora není patrná).
 • Na krovkách jsou rovné podélné rýhy s malými tečkami (viditelné pouze pod mikroskopem).
 • Konce tykadel jsou tříčlánkové.
 • Má také výrazně vykrojený štítek, který tvoří slabou mezeru mezi hrudí a tělem.

Larvy

Velmi malé světlé larvy jsou často obalené napadeným materiálem. Proto bývá obtížné je v kontaminovaných materiálech najít. Pomůže jen přesívání přes jemná síta nebo opravdu pečlivá prohlídka napadeného materiálu (např. v těstovinách můžete objevit malé pravidelné díry).

Životní cyklus

 • Proměna je dokonalá se stádiem kukly, v jedné snůšce samice naklade až 75 vajíček
 • Larvální stádium trvá několik měsíců v závislosti na teplotě a zdroji potravy

Místa výskytu

Červotoče chlebového (spížního) nejčastěji najdete na teplých, vlhkých a tmavých místech poblíž zdrojů potravy nebo přímo uvnitř potravin.

Čím se živí

Tento hmyzí škůdce je všežravec, který si nevybírá a konzumuje jakýkoliv rostlinný/živočišný materiál.

Jak může škodit?

Červotoč chlebový (spížní) může napadnout prakticky cokoli – nejčastěji to bývá koření (paprika, pepř, zázvor), mouka, krmivo pro psy, kosmetika, léky nebo toxické bylinné extrakty (proto bývá někdy označován jako drugstore beetle). Může ale škodit také v muzeích ve sbírkách živočišného původu.

Je nebezpečný?

I když může být nosičem patogenních mikroorganismů, nestává se to příliš často. Větší škody způsobuje znehodnocováním potravin výkaly a svou přítomností. Napadené suroviny či hotové výrobky jsou totiž nevhodné ke konzumaci a je nutné provést jejich likvidaci.

Jak na prevenci

Pokud chcete zabránit rozšíření červotoče chlebového (spížového), vyplatí se dodržovat následující preventivní opatření:

 • Udržujte pořádek a co nejdříve odstraňujte zbytky potravin i napadené suroviny
 • Nově naskladněné zásoby vždy důkladně zkontrolujte
 • Materiály skladujte v neprodyšných nádobách
 • Zvažte pořízení feromonových lapačů

Zkušenosti

Máme dlouholeté zkušenosti s ochranou proti škůdcům v potravinářství, skladech i obchodech

Vybavení

Využíváme technologie a přípravky, které zaručují rychlé a bezpečné vyhubení škůdců

Rychlost

Proti červotočům zasahujeme co nejdříve, abychom zabránili dalším škodám

Ceník

Cenová skupina škůdců
Cena za zásah v podporovaných okresech (bez DPH)
Cena za zásah v podporovaných okresech (včetně DPH)
1. Skupina (Vosa obecná, Rybenka domácí, Pisivky)
2 500 Kč
3 025 Kč
2. Skupina (Potkan obecný, Myš domácí, Krysa obecná, Hraboš polní, Blechy, Klíšťák holubí, Mravenec obecný, Mravenec faraon, Sršeň obecná, Šváb obecný, Šváb americký, Rus domácí, Cvrček domácí, Koutule, Octomilky, Pavouci v interiérech, Kožojed obecný, Kožojed skvrnitý, Mol šatní, Mol kožešinový)
2 500 Kč
3 025 Kč
3. Skupina (Štěnice domácí, Klíště obecné, Bzučivky a masařky, Slunilka pokojová, Moucha domácí, Pavouci na fasádách domů, Koronavirus, Plísně, Rušník muzejní, Rušník diviznový, Červotoč chlebový, Lesák skladištní, Potemník skladištní, Zavíječ moučný, Zavíječ paprikový, Komáři rodu Culex, Komáři rodu Aedes)
Podle ceníků (viz níže), nebo individuálně
Podle ceníků (viz níže), nebo individuálně
K zásahu je nutné připočítat cenu dopravy. Ve vybraných lokalitách je doprava 200 Kč (cena bez DPH), za výjezd mimo tyto lokality se platí za cestu tam i zpět od 8 Kč/ km (cena bez DPH). Pro více informací volejte 771 234 144.
Služba
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Expresní příplatek za výjezd do 12 hodin od potvrzení objednávky
800 Kč
968,00 Kč
Marný výjezd (bez zásahu)
1 500 Kč
1 815 Kč
Výškový příplatek (nad 4 m výšky)
1 650 Kč
1 996,50 Kč
Pohotovostní příplatek (o víkendech, státních svátcích a v nočních hodinách)
od 500 Kč
od 605 Kč

Veškeré uvedené ceny jsou pouze orientační. Konečnou cenu vám vždy sdělí technik ještě před zahájením zásahu. Ceny obsahují materiál i práci.

Nezávazně poptat

hubení červotočů
Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt