Ixodes ricinusKlíště obecné

Dlouhodobě se zaměřujeme na hubení klíšťat přenášejících závažné patogeny nemocí, kterými se ročně v ČR nakazí několik tisíc lidí. Zajišťujeme monitoring jejich výskytu, plošnou likvidaci postřikem i odborné konzultace s důrazem na maximální účinnost, spolehlivost a rychlost. Navíc nabízíme i expresní zásahy do 24 hod.

Zbavte se nebezpečných klíšťat

Na hubení škůdců se úspěšně specializujeme od roku 2000. Kompletní likvidace klíšťat zajišťujeme pro rodinné domy, ubytovací zařízení, parky a kempy. Pro dezinsekci využíváme kvalitní přípravky, které jsou pro člověka při správném profesionálním použití bezpečné. Zároveň postupujeme tak, aby naše zásahy měly minimální dopad na životní prostředí.

Plošná likvidace patří mezi hlavní metody, jak snížit populaci klíšťat. Nejvíce klíšťat je v přírodě okolo května a září. V těchto měsících proto doporučujeme provést postřik pozemků. Zajistíte tak výrazné snížení počtu klíšťat na ošetřené lokalitě i rizika nákazy.

TIP: Při masivním výskytu provádíme postřik také v letních měsících, kdy se vyskytují především larvy a nymfy.

Jak klíště obecné poznáte?

Samec je se svou velikostí těla 2–4 mm menší než samice. Tělo má zbarvené do černa, protože štítek (scutum) pokrývá téměř celou tělní část.

Samice měří 3–6 mm v závislosti na nasátí. Štítek je pouze na první třetině těla, zbytek je u nenasáté samice zbarvený do hněda. Po nasátí krve se její tělo dokáže zvětšit až 300krát a mění barvu na světle šedou.

Dospělci i nymfy mají 8 končetin. Velikost těla nymfy je přibližně 1–2 mm. Larvy mají končetin 6 a jejich velikost je do 1 mm.

Životní cyklus

U každého vývojového stádia je nutné nasátí krve (bez nasátí nemůže cyklus proběhnout). Nesají pouze dospělí samci.

Samice se po nasátí spáří se samcem a naklade 1 000 – 3 000 vajíček do půdy. Z vajíček se líhnou šestinohé larvy, které se po nasátí mění v osminohé nymfy a následně po dalším nasátí na dospělce.

Celý cyklus může v přírodě trvat 1–2 roky (v závislosti na teplotě, počasí a hostiteli). Populace klíšťat vrcholí dvakrát ročně v květnu a v září.

Místa výskytu a potrava

Klíště obecné se v přírodě vyskytuje na všech místech, kde je dostupný hostitel. Nejčastěji to jsou vlhká místa v lesní opadance. Dostatečná vlhkost je totiž pro jejich život nezbytná. Často si vybírají také stinná místa v lese, v příkopech nebo okolo lesních cestiček.

Potravou klíšťat je krev obratlovců. Hostitelé se liší v závislosti na vývojovém stádiu. Pro larvy, které se drží nejníže při zemi, jsou to obvykle hlodavci, ptáci či ještěrky. Tito hostitelé jsou stejní i pro nymfy, které se ale mohou nasát i na větších obratlovcích (zajíci, psi a kočky). Dospělé samice pak číhají ve vyšších patrech porostu a jejich hostiteli jsou třeba srny.

Všechna vývojová stádia mohou sát na lidech. Klíště navíc dokáže hladovět i více než rok.

Jak ohrožují člověka?

V ČR jsou klíšťata nejnebezpečnějšími přenašeči závažných onemocnění, která mohou skončit smrtí nebo těžkými následky. Celosvětově jsou na druhém místě – obávanější jsou už pouze komáři.

  • Nejčastější onemocnění je Lymeská borelióza, které je v ČR ročně hlášeno cca 4 000 případů nakažených. Přenáší ji pouze nymfy a dospělé samice. Proti této nemoci neexistuje vakcinace.
  • Velice závažná je také klíšťová encefalitida (v ČR ročně cca 600 případů), proti které existuje účinné očkování. Přenáší ji larvy, nymfy a dospělé samice.

Klíšťata ale mohou přenášet i další nemoci jako je Q horečka, babezióza a tularémie.

Jak poznat jejich přítomnost?

Předpověď aktivity klíšťat na území České republiky můžete sledovat v přehledu, který je v sezóně pravidelně aktualizován a vydáván za podpory MZ ČR.

Přítomnost klíšťat souvisí zejména s dostupností jejich hostitele (nejčastější hlodavci). Pokud není na lokalitě hostitel, nebudou zde ani klíšťata.

Samozřejmě je důležité, jak vypadá okolí. K výskytu klíšťat přispívá zarostlá tráva a dostatek vlhkosti. Pokud budete pravidelně udržovat trávník, tito škůdci v něm budou minimálně.

Osvědčená preventivní opatření

  • Udržujte pozemky upravené a často sekejte, aby byl trávník krátký
  • Zabraňte rozšíření hlodavců pomocí běžné ochranné deratizace
  • Vyhýbejte se potenciálně rizikovým místům
  • Zvažte preventivní plošný postřik
  • Odstraňujte křoviny

Odbornost

Hubení klíšťat zajišťujeme pomocí přípravků, které účinkují na všechna vývojová stádia

Prevence

Pomůžeme vám zavést opatření proti dalšímu rozšíření klíšťat i jiných škůdců

Bezpečnost

Využíváme postřiky, které jsou bezpečné a vhodné i do okolí obytných prostor

Ceník

Cenová skupina škůdců
Cena za zásah v podporovaných okresech (bez DPH)
Cena za zásah v podporovaných okresech (včetně DPH)
1. Skupina (Vosa obecná, Rybenka domácí, Pisivky)
2 500 Kč
3 025 Kč
2. Skupina (Potkan obecný, Myš domácí, Krysa obecná, Hraboš polní, Blechy, Klíšťák holubí, Mravenec obecný, Mravenec faraon, Sršeň obecná, Šváb obecný, Šváb americký, Rus domácí, Cvrček domácí, Koutule, Octomilky, Pavouci v interiérech, Kožojed obecný, Kožojed skvrnitý, Mol šatní, Mol kožešinový)
2 500 Kč
3 025 Kč
3. Skupina (Štěnice domácí, Klíště obecné, Bzučivky a masařky, Slunilka pokojová, Moucha domácí, Pavouci na fasádách domů, Koronavirus, Plísně, Rušník muzejní, Rušník diviznový, Červotoč chlebový, Lesák skladištní, Potemník skladištní, Zavíječ moučný, Zavíječ paprikový, Komáři rodu Culex, Komáři rodu Aedes)
Podle ceníků (viz níže), nebo individuálně
Podle ceníků (viz níže), nebo individuálně
K zásahu je nutné připočítat cenu dopravy. Ve vybraných lokalitách je doprava 200 Kč (cena bez DPH), za výjezd mimo tyto lokality se platí za cestu tam i zpět od 8 Kč/ km (cena bez DPH). Pro více informací volejte 771 234 144.
Služba
Objekt
Rozloha
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Dezinsekce klíšťat
Zahrada
200 m2
2 200 Kč
2 662 Kč
500 m2
2 500 Kč
3 025 Kč
700 m2
2 900 Kč
3 509 Kč
1 000 m2
3 600 Kč
4 356 Kč
1 500 m2
4 800 Kč
5 808 Kč
2 000 m2
5 200 Kč
6 292 Kč
Služba
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Expresní příplatek za výjezd do 12 hodin od potvrzení objednávky
800 Kč
968,00 Kč
Marný výjezd (bez zásahu)
1 500 Kč
1 815 Kč
Výškový příplatek (nad 4 m výšky)
1 650 Kč
1 996,50 Kč
Pohotovostní příplatek (o víkendech, státních svátcích a v nočních hodinách)
od 500 Kč
od 605 Kč

Veškeré uvedené ceny jsou pouze orientační. Konečnou cenu vám vždy sdělí technik ještě před zahájením zásahu. Ceny obsahují materiál i práci.

Nezávazně poptat

hubení klíšťat
Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt