Clogmia albopunctata Koutule

Hubení lezoucího a létajícího hmyzu se věnujeme od roku 2000. Méně známé, ale poměrně rozšířené koutule umíme zlikvidovat rychle a spolehlivě. Pomáháme v domácnostech i firmách, ručíme za úspěšné vyhubení škůdců a nabízíme expresní zásahy do 24 hodin.

Víme, jak zlikvidovat koutule

Lidé často koutule označují jako koupelnové nebo žlábkové mouchy. My je známe jako poměrně častého a nepříjemného škůdce, kterého však umíme odborně zlikvidovat.

Zajišťujeme kompletní hubení koutulí v obytných i komerčních objektech. Využíváme profesionální přípravky s vysokou účinností.

Na úspěšné hubení koutulí poskytujeme záruku*. Navíc máme zkušenosti se specifickou likvidací hmyzu v potravinářských provozech.

Klientům také pomáháme zavádět preventivní opatření, která zabrání opětovnému rozšíření škůdců v objektu.

TIP: Pro restaurace, hotely a další firemní provozy doporučujeme systémovou ochranu pro firmy.

* Záruku poskytujeme pouze při dodržení pokynů technika a počtu doporučených zásahů.

Jak koutule vypadají?

Dospělci mají tělo velké 3–5 mm celé pokryté jemnými chloupky. Zejména hlava bývá velmi chlupatá. Mají výrazná dlouhá článkovaná tykadla, která jsou mírně zahnutá do stran.

Na křídlech je také jasně vidět jednoduchá žilnatina (rovné žilky). Křídla bývají vzhledem k tělu poměrně velká. V klidu je mají koutule složené nad zadečkem.

Larvy jsou hubené a velmi aktivní housenky o velikosti 5–10 mm s bílo-krémovým zbarvením. Hlavička bývá tmavěji zbarvená a užší než zbytek těla. Na těle mají larvy jemné chloupky a patrné článkování.

Kukly bývají menší, ale zavalitější než housenky. Jejich hlavová část je velmi výrazná a tmavě zbarvená. Tělo mají článkované a se zúžením ke konci.

Životní cyklus

Koutule prochází proměnou dokonalou se stádiem kukly. Samička klade vajíčka na vlhký podklad v kanalizaci a potrubí. Celý cyklus od vajíčka po dospělce trvá 16 dní (při teplotě 22 °C).

Vývoj probíhá při teplotách od 18 do 30 °C. Délka života dospělce bývá průměrně 10 dnů.

Nejčastější místa výskytu

 • Kanalizace a odpady
 • Vlhké louže ve vnějším prostředí
 • Někdy také hnojiště, komposty a odpadní vody

Preferovaná potrava

 • Larvy: tlející zbytky syrových i tepelně zpracovaných potravin v kuchyňských odpadech smíchané s kousky mycích houbiček, drátěnek, plastů, papírů, polystyrenu a hlíny (zkrátka vše, co najdou v kanalizaci či odpadu)
 • Dospělci: pouze části organických zbytků

Jak koutule vlastně škodí?

 • Obtěžují svou přítomností člověka i hospodářská zvířata
 • Znečišťují povrchy

Jsou koutule nebezpečné?

U koutulí, které jsou původem z České republiky, nejsou známá žádná zdravotní rizika pro člověka (nesají krev na lidech, ani zvířatech). Z jejich přítomnosti však vyplývá, že mohou přenášet patogeny na povrchy, kde sedají. Při větším výskytu koutulí se také mohou objevit alergické reakce způsobené jejich přítomností.

U druhu Clogmia albipunctata je prokázáno, že bývá původcem střevních, nosních a urogenitálních myiáz. Klade totiž vajíčka do těla lidí či zvířat, kde se následně vyvíjí housenky – k tomu však dochází pouze při masivním přemnožení tohoto škůdce, které v ČR nehrozí.

Hlavní znaky zamoření

 • Přítomnost larev v okolí odpadu a výskyt dospělců v domácnosti
 • Výskyt larev a kukel v koupelně v umyvadle nebo ve vaně

Jak na prevenci?

 • Nainstalujte na okna sítě, které vás ochrání před vlétáním dospělých jedinců
 • Pravidelně kontrolujte a čistěte odpady ve dřezech i umyvadlech

Řešení od profesionálů

Využíváme osvědčené přípravky a postupy, které působí na všechna vývojová stádia koutulí.

Rychlost a odbornost

Nabízíme expresní zásahy do 24 hodin. Klientům jsme k dispozici i o víkendech a svátcích.

Myslíme na prevenci

Pomůžeme vám zavést preventivní opatření, která zabrání dalšímu rozšíření škůdců.

Služba

Hubení koutulí do 2–3 dnů

Ideální řešení pro likvidaci hmyzu v obytných i komerčních budovách. Po odeslání poptávky vás budeme kontaktovat a domluvíme se, kdy za vámi přijedeme.

Cena na vyžádání
Nezávazně poptat
Služba

Hubení koutulí do 24 hod.

Rychlý zásah vhodný zejména pro restaurace a potravinářské firmy. Po odeslání poptávky vás budeme kontaktovat a domluvíme se, kdy za vámi přijedeme.

Cena na vyžádání + 968 Kč s DPH
Nezávazně poptat
Hubení koutulí
Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt