Clogmia albopunctata Koutule

Hubení lezoucího a létajícího hmyzu se věnujeme od roku 2000. Méně známé, ale poměrně rozšířené koutule umíme zlikvidovat rychle a spolehlivě. Pomáháme v domácnostech i firmách, ručíme za úspěšné vyhubení škůdců a nabízíme expresní zásahy do 24 hodin.

Víme, jak zlikvidovat koutule

Lidé často koutule označují jako koupelnové nebo žlábkové mouchy. My je známe jako poměrně častého a nepříjemného škůdce, kterého však umíme odborně zlikvidovat.

Zajišťujeme kompletní hubení koutulí v obytných i komerčních objektech. Využíváme profesionální přípravky s vysokou účinností.

Na úspěšné hubení koutulí poskytujeme záruku*. Navíc máme zkušenosti se specifickou likvidací hmyzu v potravinářských provozech.

Klientům také pomáháme zavádět preventivní opatření, která zabrání opětovnému rozšíření škůdců v objektu.

TIP: Pro restaurace, hotely a další firemní provozy doporučujeme systémovou ochranu pro firmy.

* Záruku poskytujeme pouze při dodržení pokynů technika a počtu doporučených zásahů.

Jak koutule vypadají?

Dospělci mají tělo velké 3–5 mm celé pokryté jemnými chloupky. Zejména hlava bývá velmi chlupatá. Mají výrazná dlouhá článkovaná tykadla, která jsou mírně zahnutá do stran.

Na křídlech je také jasně vidět jednoduchá žilnatina (rovné žilky). Křídla bývají vzhledem k tělu poměrně velká. V klidu je mají koutule složené nad zadečkem.

Larvy jsou hubené a velmi aktivní housenky o velikosti 5–10 mm s bílo-krémovým zbarvením. Hlavička bývá tmavěji zbarvená a užší než zbytek těla. Na těle mají larvy jemné chloupky a patrné článkování.

Kukly bývají menší, ale zavalitější než housenky. Jejich hlavová část je velmi výrazná a tmavě zbarvená. Tělo mají článkované a se zúžením ke konci.

Životní cyklus

Koutule prochází proměnou dokonalou se stádiem kukly. Samička klade vajíčka na vlhký podklad v kanalizaci a potrubí. Celý cyklus od vajíčka po dospělce trvá 16 dní (při teplotě 22 °C).

Vývoj probíhá při teplotách od 18 do 30 °C. Délka života dospělce bývá průměrně 10 dnů.

Nejčastější místa výskytu

 • Kanalizace a odpady
 • Vlhké louže ve vnějším prostředí
 • Někdy také hnojiště, komposty a odpadní vody

Preferovaná potrava

 • Larvy: tlející zbytky syrových i tepelně zpracovaných potravin v kuchyňských odpadech smíchané s kousky mycích houbiček, drátěnek, plastů, papírů, polystyrenu a hlíny (zkrátka vše, co najdou v kanalizaci či odpadu)
 • Dospělci: pouze části organických zbytků

Jak koutule vlastně škodí?

 • Obtěžují svou přítomností člověka i hospodářská zvířata
 • Znečišťují povrchy

Jsou koutule nebezpečné?

U koutulí, které jsou původem z České republiky, nejsou známá žádná zdravotní rizika pro člověka (nesají krev na lidech, ani zvířatech). Z jejich přítomnosti však vyplývá, že mohou přenášet patogeny na povrchy, kde sedají. Při větším výskytu koutulí se také mohou objevit alergické reakce způsobené jejich přítomností.

U druhu Clogmia albipunctata je prokázáno, že bývá původcem střevních, nosních a urogenitálních myiáz. Klade totiž vajíčka do těla lidí či zvířat, kde se následně vyvíjí housenky – k tomu však dochází pouze při masivním přemnožení tohoto škůdce, které v ČR nehrozí.

Hlavní znaky zamoření

 • Přítomnost larev v okolí odpadu a výskyt dospělců v domácnosti
 • Výskyt larev a kukel v koupelně v umyvadle nebo ve vaně

Jak na prevenci?

 • Nainstalujte na okna sítě, které vás ochrání před vlétáním dospělých jedinců
 • Pravidelně kontrolujte a čistěte odpady ve dřezech i umyvadlech

Řešení od profesionálů

Využíváme osvědčené přípravky a postupy, které působí na všechna vývojová stádia koutulí.

Rychlost a odbornost

Nabízíme expresní zásahy do 24 hodin. Klientům jsme k dispozici i o víkendech a svátcích.

Myslíme na prevenci

Pomůžeme vám zavést preventivní opatření, která zabrání dalšímu rozšíření škůdců.

Ceník

Cenová skupina škůdců
Cena za zásah v podporovaných okresech (bez DPH)
Cena za zásah v podporovaných okresech (včetně DPH)
1. Skupina (Vosa obecná, Rybenka domácí, Pisivky)
2 500 Kč
3 025 Kč
2. Skupina (Potkan obecný, Myš domácí, Krysa obecná, Hraboš polní, Blechy, Klíšťák holubí, Mravenec obecný, Mravenec faraon, Sršeň obecná, Šváb obecný, Šváb americký, Rus domácí, Cvrček domácí, Koutule, Octomilky, Pavouci v interiérech, Kožojed obecný, Kožojed skvrnitý, Mol šatní, Mol kožešinový)
2 500 Kč
3 025 Kč
3. Skupina (Štěnice domácí, Klíště obecné, Bzučivky a masařky, Slunilka pokojová, Moucha domácí, Pavouci na fasádách domů, Koronavirus, Plísně, Rušník muzejní, Rušník diviznový, Červotoč chlebový, Lesák skladištní, Potemník skladištní, Zavíječ moučný, Zavíječ paprikový, Komáři rodu Culex, Komáři rodu Aedes)
Podle ceníků (viz níže), nebo individuálně
Podle ceníků (viz níže), nebo individuálně
K zásahu je nutné připočítat cenu dopravy. Ve vybraných lokalitách je doprava 200 Kč (cena bez DPH), za výjezd mimo tyto lokality se platí za cestu tam i zpět od 8 Kč/ km (cena bez DPH). Pro více informací volejte 771 234 144.
Služba
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Expresní příplatek za výjezd do 12 hodin od potvrzení objednávky
800 Kč
968,00 Kč
Marný výjezd (bez zásahu)
1 500 Kč
1 815 Kč
Výškový příplatek (nad 4 m výšky)
1 650 Kč
1 996,50 Kč
Pohotovostní příplatek (o víkendech, státních svátcích a v nočních hodinách)
od 500 Kč
od 605 Kč

Veškeré uvedené ceny jsou pouze orientační. Konečnou cenu vám vždy sdělí technik ještě před zahájením zásahu. Záruku poskytujeme pouze při dodržení pokynů technika a počtu doporučených zásahů. Ceny obsahují materiál i práci.

Nezávazně poptat

hubení koutulí
Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt