Blattella germanicaRus domácí

S hubením rusů domácích nejčastěji pomáháme v bytech, domech, průmyslových objektech, hotelech, pekárnách, pivovarech, restauracích a potravinářských provozech. Používáme při tom přípravky, které na tento odolný hmyz skutečně fungují. Jsou také bezpečné, šetrné k přírodě a nebrání běžnému užívání prostor.

Kompletní dezinsekce se zárukou

Likvidace rusů domácích zajišťujeme se zárukou v obytných i komerčních objektech – pokud škůdci v domluveném termínu nezmizí, za další zásahy nic neplatíte. K uplatnění záruky je nutné dodržet veškerá doporučení technika a uplatnit ji do dvou měsíců od vyhubení. Navíc nabízíme i expresní zásahy do 24 hod. od objednání.

Hubení rusů domácích se věnujeme od roku 2000. Díky tomu jsou naše dezinsekce efektivní a bezproblémové. Kompletní likvidace tohoto hmyzu nejčastěji zabere 4–6 týdnů a vyžaduje dvě návštěvy technika.

TIP: Pro firmy zajišťujeme také monitorování výskytu švábovitého hmyzu a systémovou ochranu proti škůdcům.

Jak vypadá?

Rus domácí má délku těla 1–1,5 cm. Nymfy i dospělci bývají světle hnědí se dvěma tmavými pruhy na štítu. Samci a samičky dospělců vypadají podobně. Pro krátký let používají křídla stejně dlouhá jako tělo. Nymfy ale nemají křídla a jsou menší a tmavší než dospělci. Uprostřed jejich těla můžete vidět světlý pruh.

Mezi hlavní znaky zamoření patří objevení dospělých jedinců, výkaly, zbytky svleček, prázdné ootéky a poškozené obaly produktů.

Životní cyklus

Samičky nosí na zadečku 30–40 vajíček kladených v ootéce (tmavší pouzdro) cca 2–5 týdnů. Na rozdíl od švábů ootéku těsně před líhnutím odkládají.

Malé nymfy o velikosti 2–10 mm se během života 5 až 7× svlékají. Jejich vývoj trvá celkem 40 dní (při 30° C). Celý cyklus (od vajíčka po dospělce) pak 55–68 dní v závislosti na teplotě.

Rus domácí žije půl roku až rok. Samice za svůj život vyprodukuje přibližně 5–7 ooték.

Kde je najdeme?

Rus domácí preferuje teplá, tmavá a vlhká místa v blízkosti potravy. Nejčastěji je najdeme v prasklinách stěn, stropů, pultů, za nábytkem a kolem lednic. V domácnostech se vyskytují v kuchyních, za linkou nebo spotřebiči i v podkroví. Ve skladech patří mezi jejich oblíbená místa rohy objektů, praskliny stěn a prostor za stojany.

Život a potrava

  • Život: rus domácí je aktivní především v noci, dny tráví v úkrytech, pokud tohoto škůdce spatříme přes den, může to být známka silného zamoření
  • Preferovaná potrava: rus domácí je všežravec, v nouzi zkonzumuje i papír nebo kůže, navíc může hladovět až 6 týdnů

Jak škodí?

Tento nejčastější švábovitý škůdce na území ČR poškozuje obaly surovin a hotových produktů, které zároveň kontaminuje a znehodnocuje.

Jsou nebezpeční?

Rus domácí může být přenašečem různých onemocnění, bakterií nebo roztočů. Jeho přítomnost, výkaly či zbytky těl navíc mohou vyvolat alergii až astma.

Preventivní ochrana

  • Utěsnění otvorů ve střeše, v místech kanalizace i okolí vzduchotechniky
  • Zajištění všech otvorů a trhlin na vnějších stěnách budov
  • Používání regálů nebo palet místo skladování na zemi
  • Důkladné utěsnění dveří a používání samozavíračů
  • Pravidelný úklid a odstraňování zbytků potravin
  • Používání uzavíratelných obalů

Tipy pro úspěšné vyhubení:
Před zásahem pečlivě ukliďte a potraviny umístěte do uzavíratelných nádob a chladného prostředí. Pokud bude dezinsekce probíhat v bytovém nebo panelovém domě, je nutné ošetřit také okolní byty – bez kompletní dezinsekce se k vám totiž škůdci po nějaké době vrátí.

Hubení se zárukou

Na úspěšné vyhubení rusů domácích u vás doma nebo ve firmě poskytujeme záruku

Vysoká účinnost

Využíváme osvědčené přípravky, které spolehlivě zahubí dospělce i nymfy

Důležitá prevence

Pomáháme vám zabezpečit objekty proti dalšímu pronikání hmyzích škůdců i hlodavců

Ceník

Cenová skupina škůdců
Cena za zásah v podporovaných okresech (bez DPH)
Cena za zásah v podporovaných okresech (včetně DPH)
1. Skupina (Vosa obecná, Rybenka domácí, Pisivky)
2 500 Kč
3 025 Kč
2. Skupina (Potkan obecný, Myš domácí, Krysa obecná, Hraboš polní, Blechy, Klíšťák holubí, Mravenec obecný, Mravenec faraon, Sršeň obecná, Šváb obecný, Šváb americký, Rus domácí, Cvrček domácí, Koutule, Octomilky, Pavouci v interiérech, Kožojed obecný, Kožojed skvrnitý, Mol šatní, Mol kožešinový)
2 500 Kč
3 025 Kč
3. Skupina (Štěnice domácí, Klíště obecné, Bzučivky a masařky, Slunilka pokojová, Moucha domácí, Pavouci na fasádách domů, Koronavirus, Plísně, Rušník muzejní, Rušník diviznový, Červotoč chlebový, Lesák skladištní, Potemník skladištní, Zavíječ moučný, Zavíječ paprikový, Komáři rodu Culex, Komáři rodu Aedes)
Podle ceníků (viz níže), nebo individuálně
Podle ceníků (viz níže), nebo individuálně
K zásahu je nutné připočítat cenu dopravy. Ve vybraných lokalitách je doprava 200 Kč (cena bez DPH), za výjezd mimo tyto lokality se platí za cestu tam i zpět od 8 Kč/ km (cena bez DPH). Pro více informací volejte 771 234 144.
Služba
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Expresní příplatek za výjezd do 12 hodin od potvrzení objednávky
800 Kč
968,00 Kč
Marný výjezd (bez zásahu)
1 500 Kč
1 815 Kč
Výškový příplatek (nad 4 m výšky)
1 650 Kč
1 996,50 Kč
Pohotovostní příplatek (o víkendech, státních svátcích a v nočních hodinách)
od 500 Kč
od 605 Kč

Veškeré uvedené ceny jsou pouze orientační. Konečnou cenu vám vždy sdělí technik ještě před zahájením zásahu. Záruku poskytujeme pouze při dodržení pokynů technika a počtu doporučených zásahů. Ceny obsahují materiál i práci.

Nezávazně poptat

hubení rusů domácích
Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt