Blattella germanicaRus domácí

S hubením rusů domácích nejčastěji pomáháme v bytech, domech, průmyslových objektech, hotelech, pekárnách, pivovarech, restauracích a potravinářských provozech. Používáme při tom přípravky, které na tento odolný hmyz skutečně fungují. Jsou také bezpečné, šetrné k přírodě a nebrání běžnému užívání prostor.

Kompletní dezinsekce se zárukou

Likvidace rusů domácích zajišťujeme se zárukou v obytných i komerčních objektech – pokud škůdci v domluveném termínu nezmizí, za další zásahy nic neplatíte. K uplatnění záruky je nutné dodržet veškerá doporučení technika a uplatnit ji do dvou měsíců od vyhubení. Navíc nabízíme i expresní zásahy do 24 hod. od objednání.

Hubení rusů domácích se věnujeme od roku 2000. Díky tomu jsou naše dezinsekce efektivní a bezproblémové. Kompletní likvidace tohoto hmyzu nejčastěji zabere 4–6 týdnů a vyžaduje dvě návštěvy technika.

TIP: Pro firmy zajišťujeme také monitorování výskytu švábovitého hmyzu a systémovou ochranu proti škůdcům.

Jak vypadá?

Rus domácí má délku těla 1–1,5 cm. Nymfy i dospělci bývají světle hnědí se dvěma tmavými pruhy na štítu. Samci a samičky dospělců vypadají podobně. Pro krátký let používají křídla stejně dlouhá jako tělo. Nymfy ale nemají křídla a jsou menší a tmavší než dospělci. Uprostřed jejich těla můžete vidět světlý pruh.

Mezi hlavní znaky zamoření patří objevení dospělých jedinců, výkaly, zbytky svleček, prázdné ootéky a poškozené obaly produktů.

Životní cyklus

Samičky nosí na zadečku 30–40 vajíček kladených v ootéce (tmavší pouzdro) cca 2–5 týdnů. Na rozdíl od švábů ootéku těsně před líhnutím odkládají.

Malé nymfy o velikosti 2–10 mm se během života 5 až 7× svlékají. Jejich vývoj trvá celkem 40 dní (při 30° C). Celý cyklus (od vajíčka po dospělce) pak 55–68 dní v závislosti na teplotě.

Rus domácí žije půl roku až rok. Samice za svůj život vyprodukuje přibližně 5–7 ooték.

Kde je najdeme?

Rus domácí preferuje teplá, tmavá a vlhká místa v blízkosti potravy. Nejčastěji je najdeme v prasklinách stěn, stropů, pultů, za nábytkem a kolem lednic. V domácnostech se vyskytují v kuchyních, za linkou nebo spotřebiči i v podkroví. Ve skladech patří mezi jejich oblíbená místa rohy objektů, praskliny stěn a prostor za stojany.

Život a potrava

  • Život: rus domácí je aktivní především v noci, dny tráví v úkrytech, pokud tohoto škůdce spatříme přes den, může to být známka silného zamoření
  • Preferovaná potrava: rus domácí je všežravec, v nouzi zkonzumuje i papír nebo kůže, navíc může hladovět až 6 týdnů

Jak škodí?

Tento nejčastější švábovitý škůdce na území ČR poškozuje obaly surovin a hotových produktů, které zároveň kontaminuje a znehodnocuje.

Jsou nebezpeční?

Rus domácí může být přenašečem různých onemocnění, bakterií nebo roztočů. Jeho přítomnost, výkaly či zbytky těl navíc mohou vyvolat alergii až astma.

Preventivní ochrana

  • Utěsnění otvorů ve střeše, v místech kanalizace i okolí vzduchotechniky
  • Zajištění všech otvorů a trhlin na vnějších stěnách budov
  • Používání regálů nebo palet místo skladování na zemi
  • Důkladné utěsnění dveří a používání samozavíračů
  • Pravidelný úklid a odstraňování zbytků potravin
  • Používání uzavíratelných obalů

Tipy pro úspěšné vyhubení:
Před zásahem pečlivě ukliďte a potraviny umístěte do uzavíratelných nádob a chladného prostředí. Pokud bude dezinsekce probíhat v bytovém nebo panelovém domě, je nutné ošetřit také okolní byty – bez kompletní dezinsekce se k vám totiž škůdci po nějaké době vrátí.

Hubení se zárukou

Na úspěšné vyhubení rusů domácích u vás doma nebo ve firmě poskytujeme záruku

Vysoká účinnost

Využíváme osvědčené přípravky, které spolehlivě zahubí dospělce i nymfy

Důležitá prevence

Pomáháme vám zabezpečit objekty proti dalšímu pronikání hmyzích škůdců i hlodavců

Ceník

Služba
Objekt
Výskyt
Cena za byt (bez DPH)
Cena za byt (s DPH)
Předpokládaný počet zásahů
Dezinsekce – rus domácí
Byt
Běžný
610 Kč
738 Kč
2
Vysoký
810 Kč
980 Kč
2
Monitoring švábovitého hmyzu
Byt
410 Kč
496 Kč
2
Služba
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Cena za výjezd technika po Praze a v okresech Brno, Písek, Tábor, Olomouc, Prostějov, Vyškov, Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, Vsetín, Nový Jičín, Opava a Bruntál
690 Kč
835 Kč
Marný výjezd (bez zásahu)
990 Kč
1 198 Kč
Výškový příplatek (nad 4 m výšky)
1 650 Kč
1 997 Kč
Pohotovostní příplatek (o víkendech, státních svátcích a v nočních hodinách)
330 Kč
399 Kč
Výjezd mimo Prahu a okresy Brno, Písek, Tábor, Olomouc, Prostějov, Vyškov, Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, Vsetín, Nový Jičín, Opava a Bruntál (platí se za cestu tam i zpět)
8 Kč/km
10 Kč/km

Veškeré uvedené ceny jsou pouze orientační. Konečnou cenu vám vždy sdělí technik ještě před zahájením zásahu. Ke každému zásahu je nutné připočítat cenu za výjezd. Záruku poskytujeme pouze při dodržení pokynů technika a počtu doporučených zásahů. Ceny obsahují materiál i práci.

Služba

Hubení rusů domácích do 2–3 dnů

Profesionální dezinsekce se zárukou pro firmy i domácnosti. První návštěva technika obvykle proběhne do 2–3 dnů od objednání.

Cena dle ceníku
Nezávazně poptat
Služba

Hubení rusů domácích do 24 hod.

Expresní varianta pro zákazníky, kteří se chtějí škůdců zbavit co nejdříve. První návštěva technika proběhne do 24 hod. od objednání.

Cena dle ceníku + 968 Kč s DPH
Nezávazně poptat
Hubení rusů domácích
Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt