Jak na štěnice ve čtyřech krocích

Každý rok bojují proti štěnicím tisíce domácností. Lidé se nás často ptají, jak tyto škůdce správně zlikvidovat. Proto jsme sepsali jednoduchý návod, který vám ve čtyřech krocích ukáže, jak na štěnice domácí. Stejný postup se nám už mnohokrát osvědčil u našich klientů.

1. Kousnutí od štěnic a jejich hledání

Nejprve si prověřte, zda máte doma opravdu štěnice domácí. Pokud se opakovaně probouzíte se štípanci jako od blechy nebo komára, je opatrnost na místě. Většině lidí taková skvrna během chvilky zmizí, citliví jedinci ji mohou mít celé měsíce. To samé platí pro velikost štípnutí, které má v průměru několik milimetrů až centimetrů.

Samotné kousnutí k potvrzení výskytu štěnice nestačí. Pokud si chcete být 100% jistí, potřebujete najít dospělé jedince, které porovnáte s fotografiemi. Štěnice bývají velké 1–7 mm, mají ploché tělo, červenohnědé zbarvení a jejich trus vypadá jako malé černé tečky. Nelétají ani neskáčou.

Štěnice vám ale pod ruku samy neskočí. Musíte prohledat postele, matrace, lůžkoviny, noční stolky, podlahové lišty, obrazy, různé štěrbiny, praskliny ve zdech i tmavá místa. Hnízda štěnic mohou být kdekoli. Spolu se štěnicemi možná objevíte jejich vajíčka, trus a larvy.

Víte, že:

Náhled videa Why this biologist was bitten by bed bugs nearly 200,000 times | Sacrificed!
Tip na zajímavé video – Jak vynalézt přípravek proti štěnicím?

2. Zavolejte si na pomoc odborníky

Štěnice se rychle rozmnožují, vedou skrytý život a jsou odolné proti běžným přípravkům. Navíc vydrží bez potravy velmi dlouho. Někteří lidé je zkouší vyhubit vlastními silami a kupují postřiky, které nebývají příliš účinné.

Běžně prodávané přípravky totiž obsahují pyrethroidy, které v případě rezistence na pyrethroidy (a ta je velmi rozšířená) štěnice nezahubí, ale pouze je vypudí z jejich úkrytu. Zároveň se tak zvyšuje obtížnost likvidace, protože jsou štěnice rozšířené v celém objektu. Proto raději nepoužívejte různé „zaručené“ postřiky a co nejdříve volejte odborníky na dezinsekce.

Pokud si objednáte likvidaci štěnic u nás, v domluvený termín za vámi přijedeme, zajistíme prohlídku objektu a potvrdíme nebo vyvrátíme výskyt štěnic. Zároveň vám doporučíme optimální postup jak na štěnice domácí.

Víte, že:

Máte doma štěnice? Postaráme se o jejich kompletní vyhubení. VOLEJTE 771 234 144 z mobilu kliknutím ZDE

3. Proveďte pečlivý úklid

Víte, že:

4. Likvidace štěnic

Pro hubení štěnic používáme speciální postřik, kterým se ošetří celý byt (podlahy, stěny a stropy) či dům. Přibližně za čtyři týdny se zásah opakuje (druhý zásah je u štěnic povinný). Při rozsáhlém zamoření vás odborník na dezinsekce navštíví celkem třikrát.

Štěnice vydrží bez potravy několik měsíců, během kterých nevylézají z úkrytu. Někteří lidé se tak z úspěšné likvidace radují předčasně. První měsíc po aplikaci postřiku můžete potkávat živé štěnice zasažené insekticidem, který je do dvou dnů zahubí. Pravděpodobně objevíte také nová kousnutí. Pokud se po 4–6 týdnech přestanou štěnice objevovat, máte vyhráno.

Víte, že:

Zdarma a nezávazně vám poradíme, jak na štěnice VOLEJTE 771 234 144 z mobilu kliknutím ZDE

Závěr

Vyhubit štěnice není jednoduché. Existují však přípravky, které vás těchto krvežíznivých škůdců zbaví. Stačí postupovat podle návodu z tohoto článku: prověřte výskyt štěnic, zavolejte odborníky na dezinsekce, pečlivě ukliďte a připravte se na likvidaci štěnic, která potrvá 4–6 týdnů.

Vaše dotazy na téma jak na štěnice rádi zodpovíme na e-mailu adera@adera.cz. A příště se podíváme třeba na hubení mravenců farao nebo rusů domácích.