Ephestia kuehniellaZavíječ moučný

V českých firmách i domácnostech pomáháme zastavit invaze zavíječů – ještě před tím, než způsobí rozsáhlé škody. Patříme mezi několik málo firem, které mají s hubením těchto škůdců prokazatelné zkušenosti. Zajišťujeme také monitoring jejich výskytu a odborné konzultace.

Vyřešíme za vás problémy se zavíječi

Už několik let se zaměřujeme na profesionální hubení zavíječů. Mezi naše klienty nejčastěji patří sklady, výrobní areály a restaurace. Naši odborníci na skladištní škůdce každý den navštěvují malé prostory i rozsáhlé sklady o ploše přes 1 000 m2.

Základem všech zásahů je u nás přesné určení konkrétního škůdce. Právě díky tomu jsou likvidace zavíječů rychlé a úspěšné. Zároveň vám tak můžeme co nejlépe poradit, jak se vyhnout opakovanému rozšíření těchto škůdců.

Pro domácnosti i potravinářské provozy nabízíme také pravidelný monitoring. Pomáháme vám tak ochránit uskladněné zásoby. Přítomnost zavíječů totiž díky pečlivému sledování objektu odhalíme hned na začátku.

TIP: Přečtěte si náš článek Potravinám škodí hlavně zavíječi.

Jak tyto zavíječe poznáte?

Zavíječ moučný patří mezi největší skladištní zavíječe – dospělec má rozpětí křídel 16–25 mm. Přední křídla („horní“) bývají šedá s černou kresbou zvlněných čar, které se kříží. Zadní křídla („spodní“) mají krémově šedou barvu.

Konce křídel bývají výrazně špičaté. Když je motýl v klidu, zadní křídla jsou složená pod předními a je vidět pouze šedá barva s černou kresbou. U starších dospělců mohou být křídla „olétaná“ a bez kresby.

Housenky mají krémově růžové tělo a tmavě hnědou hlavu. V každém tělním článku můžete vidět dvě černé skvrny, které se táhnou až do zadní části těla. Dospělá housenka obvykle měří 15–20 mm.

Na přítomnost zavíječů vás nejčastěji upozorní nález jejich housenek, dospělců, poškozených obalů, znehodnocených potravin nebo pavučinek v potravinách.

Životní cyklus

Za optimálních podmínek (25 °C, 75 % vlhkost) trvá vývoj 40 dní. Při nižší teplotě se cyklus zpomaluje. Délka vývoje totiž silně závisí na teplotě – například při 18 °C může trvat až 90 dní.

Při teplotách pod 12 °C nebo nad 30 °C je vývoj pozastaven, ale vajíčka přežívají. K zahubení všech stádií je proto nutné dosáhnout extrémnějších teplot.

Dospělec zavíječe moučného obvykle žije 7–21 dní. Samička klade 150–200 vajíček přímo do substrátu.

Místa výskytu

Zavíječe moučné nejčastěji najdete na teplých, vlhkých a tmavých místech poblíž zdrojů potravy nebo přímo uvnitř potravin. Jsou častými návštěvníky mlýnů, skladů obilí, domácností a pekáren.

Preferovaná potrava

Stejně jako u zavíječe paprikového jsou i housenky tohoto motýla všežravé. Mezi jejich oblíbenou potravu patří výrobky z obilovin, ořechy, sušené ovoce a zelenina, olejnatá semena a produkty z nich.

Zavíječ jako škůdce

Hlavní škody způsobují zejména housenky, které produkují kolem svého těla pavučinky. Ty na sebe navazují napadené potraviny, a dochází tak k jejich znehodnocení. Housenky také ničí jemná síta v mlýnech a pavučinkami ucpávají trubky.

Zavíječ jako hrozba

I tento druh zavíječe může přenášet patogenní mikroorganismy. Nestává se to však příliš často. Mnohem větší problémy způsobují znehodnocením potravin svou přítomností, výkaly a pavučinkami. Takto napadené zásoby jsou nevhodné ke konzumaci a je nutné zajistit jejich likvidaci.

Jak na účinnou prevenci

  • Zajistěte pravidelný úklid a odstraňování zbytků potravin
  • Zvažte pořízení lapačů, lepicích desek a světelných pastí
  • Veškeré zásoby skladujte v neprodyšných nádobách
  • Napadené suroviny vždy kompletně zlikvidujte
  • Pečlivě kontrolujte nové suroviny

Myslíme na všechno

Kromě hubení zavíječů zajišťujeme také monitorování jejich výskytu.

Víme, co děláme

Na likvidaci škůdců ve skladištích se úspěšně zaměřujeme již několik let.

Máme zkušenosti

Ochranu proti zavíječům zajišťujeme i v rozsáhlých skladech a provozech.

Ceník

Služba
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Cena za výjezd technika po Praze a v okresech Brno, Písek, Tábor, Olomouc, Prostějov, Vyškov, Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, Vsetín, Nový Jičín, Opava a Bruntál
690 Kč
835 Kč
Marný výjezd (bez zásahu)
990 Kč
1 198 Kč
Výškový příplatek (nad 4 m výšky)
1 650 Kč
1 997 Kč
Pohotovostní příplatek (o víkendech, státních svátcích a v nočních hodinách)
330 Kč
399 Kč
Výjezd mimo Prahu a okresy Brno, Písek, Tábor, Olomouc, Prostějov, Vyškov, Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, Vsetín, Nový Jičín, Opava a Bruntál (platí se za cestu tam i zpět)
8 Kč/km
10 Kč/km
Služba
Objekt
Cena (bez DPH)
Cena (s DPH)
Poznámka
Předpokládaný počet zásahů
Likvidace zavíječů
Byt
810 Kč
980 Kč
Včetně postřiku a lepových pastí
2
Hotel
Od 1 810 Kč
Od 2 190 Kč
Včetně lepových pastí
2
Sklad
Od 7 810 Kč
Od 9 450 Kč
Včetně monitorovacích prostředků
2

Veškeré uvedené ceny jsou pouze orientační. Konečnou cenu vám vždy sdělí technik ještě před zahájením zásahu. Ke každému zásahu je nutné připočítat cenu za výjezd. Ceny obsahují materiál i práci.

Služba

Hubení zavíječů do 2–3 dnů

Profesionální dezinsekce pro firmy i domácnosti. První návštěva technika obvykle proběhne do 2–3 dnů od objednání.

Cena dle ceníku
Nezávazně poptat
Služba

Hubení zavíječů do 24 hod.

Expresní dezinsekce pro všechny, kteří se chtějí zavíječů zbavit co nejdříve. První návštěva technika proběhne do 24 hod. od objednání.

Cena dle ceníku + 968 Kč s DPH
Nezávazně poptat
Hubení zavíječů
Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt