hubení rusů domácích

Rus, nebo rusec aneb jak odlišit podobné druhy

Na první pohled vypadají stejně. Správná determinace je však klíčem k úspěšné ochraně proti jeho výskytu. V dnešním článku vám proto ukážeme, jak poznat rusa domácího od rusce lesního nebo laponského.

Rusec lesní

Rusci rodu Ectobius

V České republice jsou nejrozšířenějšími druhy rusců rodu Ectobius rusec lesní (Ectobius sylvestris) a rusec laponský (Ectobius lapponicus). Oba bývají podobní nejčastějšímu švábovitému škůdci v ČR rusu domácímu (Blatta germanica). Jejich velikost a zbarvení jsou prakticky stejné, v několika věcech se ale odlišují. Díky tomu můžete snadno zjistit, kterého švába jste právě potkali.

Rus domácí

Hlavní rozdíly mezi rusem a ruscem

1. Odlišný způsob života

Na rozdíl od klasických švábovitých škůdců jsou samci rusců aktivní dokonce i během dne.

Rusci se vyskytují především ve venkovním prostředí mimo lidská sídla. Jedná se o zástupce švábovitých, kteří žijí volně ve venkovním prostředí. Budovy nejsou jejich přirozeným stanovištěm, proto se v nich ani dlouhodobě neusadí a nerozmnoží.

Do interiérů nebo poblíž lidských obydlí tak rusci pronikají jen náhodně – nejčastěji během letních měsíců otevřenými okny, dveřmi nebo jakoukoli škvírou.

U rusů domácích je to přesně naopak. Preferují místa v blízkosti potravy člověka a žijí pouze ve vnitřním prostředí (nejčastěji právě v domácnostech, kuchyních, restauracích či skladech).

Rusec laponský

2. Rozdílný vzhled

Na rozdíl od rusců má rus domácí dva proužky na pronotu (předohrudním štítu). Rusci na tomto místě nemají proužky a barva pronota je jednolitě zbarvená.

Rozdílná je také kresba čar na křídlech. Většina rusců má na křídlech tmavé tečky, rozdílnou žilnatinu a navíc jsou jejich křídla na zadečku více zašpičatělá než u rusů.

Rozdíly ve vzhledu mezi rusem domácím a ruscem lesním

3. Škody, které mohou způsobit

Rus domácí je klasický skladištní škůdce. Často poškozuje obaly surovin a hotových produktů, které zároveň kontaminuje a znehodnocuje. Může mechanicky přenášet patogeny, také různé bakterie nebo roztoče. Jeho přítomnost, výkaly či zbytky těl navíc mohou vyvolat alergii až astma.

Naopak rusci sice mohou mechanicky přenášet patogeny či způsobovat alergie, ale riziko je minimální. Stejně malé je i nebezpečí poškození skladových zásob, protože přijímají jen rostlinnou potravu.

Rus domácí

Víte, že:

  • rus domácí je všežravec, který v nouzi zkonzumuje i papír nebo kůže? Rusci naopak vyhledávají pouze rostlinnou potravu.
  • se v České republice začíná rozšiřovat také další druh nepůvodního rusce Ectobius vittiventris? Ten může pronikat do lidských obydlí spolu s ruscem lesním či ruscem laponským.

Jak se postupuje při hubení

Základem je správné druhové určení. S tím vám pomůže tento článek nebo nám můžete poslat fotografii švába. Po prozkoumání fotky vám napíšeme, o jaký druh se jedná.

Důležité je také najít místo, kudy rusec proniká do budovy. Pro jistotu doporučujeme veškeré prostupy pečlivě utěsnit. Pokud totiž budou mít rusci možnost pronikat do budovy, bude jakékoli ošetření insekticidy neúčinné – do objektu se budou dostávat stále noví a noví jedinci.

Pro hubení rusců doporučujeme vnitřní nebo venkovní bariérový postřik. V některých případech využíváme v interiérech také nástrahy ve formě gelů. Postřik ani nástrahy však nikdy nezahubí jedince, kteří žijí venku. Zahubí pouze jedince uvnitř.

Související články

Škůdci Systémová ochrana Dezinfekce Vyklízení Články Kontakt